1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sadece bayana özel poliklinik
Sadece bayana özel poliklinik

Sadece bayana özel poliklinik

Diyarbakır Eğitim Ve Araştırma Hastanesi, bölgenin hassasiyetlerini göz önüne alarak sadece kadınların muayene olduğu servis açtı. Kadın sağlık personellerin hizmet verdiği serviste amaç, hastalarla rahat iletişim kurup tedavilerini daha iyi yapabilmek.

A+A-

Bu serviste doktorundan hasta bakıcısına kadar çalışanların hepsi kadın.Diyarbakır Eğitim Ve Araştırma Hastanesi'nde kadınlara özel hizmet veren klinik ve ameliyathane hizmete girdi.

Kürtçe bilen personelin görev yaptığı serviste amaç, hastalarla daha iyi iletişim kurmak.Genel Cerrahi Uzmanı Zeynep Şener, Türkçe bilmeyen kadınlarla Kürtçe konuştuklarını da ifade ederek bu durumun hasta-doktor ilişkisini kolaylaştırdığını söyledi.

'KADIN DOKTORLARI GÖRÜNCE SEVİNİYORLAR'

Şener, ”İçeri girdiklerinde türkçe bilmediklerini öncelikle ifade ediyorlar ve biz kürtçe cevap verdiğimizde çok mutlu oluyorlar. Kadın cerrah karşılarında görünce daha bir mutlu oluyorlar. Bazı hassasiyetlerimiz var tüm kadınların.Her şeyi konuşamadığımız durumlar olabiliyor. Bu anlamda kendilerini çok rahat hissediyorlar. Bu teşhis açısından bize çok yardımcı oluyor. Çünkü hasta kendi dilinden kendi hemcinsine daha rahat şikayetlerini ifade edebiliyor."dedi.

KURTOĞLU : 'TALEP HASTALARDAN GELDİ'

Diyarbakır Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Muhammed Güzel Kurtoğlu ise servisin açılmasıyla ilgili talebin hastalardan geldiğini ve bunu değerlendirdiklerini söyledi. Kurtoğlu, ”Hastaların mahremiyetine hassasiyet gösterilmesi onların özel durumlarının ifşa edilmemesi konusunda zaten kanuni zorunluluk var. bu vesileyle de biz hastalarımızdan, yakınlarımızdan, hemşerilerimizden bu tarzdan yoğun taleplerin gelmesi üzerine ekibimizle toplandık. bunu değerlendirdik.  hem bölgenin gelenekleri, dini inançlarının yanı sıra ayrıca insanlarda fitri bir olaydır.  bu makul talep üzerine böyle bir çalışmaya gereksinim duyduk." İfadelerini kullandı.

'ERKEKLERDEN UTANIYORUZ,KADIN OLUNCA RAHATIZ'

Kadın hastalar özellikle meme kanseri, kıl dönmesi, hemoroit gibi hastalıkların muayenesi için kadın cerrahları tercih ediyor. Verilen hizmetten memnun olduklarını belirten hastalar ise doktor ve diğer personelin kadın olmasının kendilerini rahatlattığını anlattılar.Kadın hastalar,”Erkek doktor ve personelden utanıyoruz. Kadın doktorları karşımızda görünce daha rahat derdimizi anlatabiliyoruz. Doktorların Kürtçe bilmesi de ayrı bir avantaj” şeklinde görüş belirttiler.Bölgede yoğun ilginin olduğu servis, ihtiyaç halinde büyütülecek.

HABERE YORUM KAT