1. HABERLER

  2. DIŞ HABERLER

  3. Saddam'ın sağ kolundan 'saldırın' çağrısı
Saddam'ın sağ kolundan 'saldırın' çağrısı

Saddam'ın sağ kolundan 'saldırın' çağrısı

Irak'ın eski Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in aranan eski sağ kolu İzzet İbrahim El Duri, Iraklıları "düşmanı her yerde vurmaya" çağırdı

A+A-

ABD tarafından devrilen ve Duceyl davasındaki kararla asılarak idam edilen Irak'ın eski Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in Amerikalılar tarafından aranan eski sağ kolu İzzet İbrahim El Duri, Iraklıları "düşmanı her yerde vurmaya" çağırdı.

Doğruluğu henüz kesinlik kazanmayan ses kaydında El Duri, El Arabiye televizyon kanalından yayımlanan ses bandında, Iraklıları "bu yılın Amerikan kuvvetlerine karşı zafer yılı olması için düşmanı her yerde vurmaya" çağırıyor ve ABD Başkanı George Bush'a, "5 yıldan fazla bir zamandır süren bir deneyime son vermesini ve Irak'ın işgal edildiği Mart 2003'ten beri verilen Amerikan kayıplarını ve ölü sayısını açıklıkla ilan etmesini" tavsiye ediyor.

En son Mart 2006'da Arap liderlerini Irak direnişini tanımaya çağıran El Duri, bu yeni kayıtta, El Kaide'nin Irak'taki kolunu ve Iraklı radikal Şii lideri Mukteda Sadr'ın Mehdi Ordusunun eylemini eleştirerek, "Bizim direnişimiz, kendisinden sayı ve silah bakımından hayli üstün olan ve bugün bir kentte, ertesi gün de bir başka kentte zafer kazanan düzenli ordulara karşı seferber olacak bir ordu değil, El Kaide de değil, Mehdi Ordusu da değil" ifadesini kullandı.

Ancak El Duri, Irak'ta hangi grubun başında bulunduğu hakkında bilgi vermedi.

Birçok kez "öldü" denilen El Duri, Amerikalılar tarafından en çok aranan kişiler listesinin başında yer alıyor ve Saddam Hüseyin'in Baas rejiminin hala firarda olan en üst düzey yetkilisi konumunda bulunuyor. Eylül 2004'te Iraklı yetkililer, Nisan 2008'de de El Arabiye televizyon kanalı El Duri'nin yakalandığını ileri sürmüş, 11 Kasım 2005'te de Baas partisi El Duri'nin öldüğünü iddia etmişti. El Duri, aralık ayında internetteki bir sesli kayıtta öldüğü haberlerini yalanlamıştı.

AA