1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Saddam’ın füzeleri kalp krizini tetiklemiş
Saddam’ın füzeleri kalp krizini tetiklemiş

Saddam’ın füzeleri kalp krizini tetiklemiş

Dicle Üniversitesi Kalp Hastanesi tarafından “Dünya Kalp Günü” etkinliği düzenlendi.

A+A-

Konferansta konuşan Kardiyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nizamettin Toprak, kilonun ve stresin kalp krizinde önemli etkisinin bulunduğunu söyledi.
 
TÜRKİYE’DE KADINLAR FAZLA KİLOLU
 
Türkiye’de her yaş alığında kadınların erkeklerden daha kilolu olduğunu ve Türkiye’ deki kadınların, diğer ülke kadınlarından daha fazla kilolu olduğuna dikkat çeken Toprak, stresin de kalp krizi üzerinde önemli etki yaptığını vurguladı.
 
SADDAM FÜZELERİ KALP KRİZİ RİSKİNİ YÜZDE 20 ARTTIRDI
 
Bölge insanının kalp krizi riskinin fazla olduğunu anlatan Prof. Dr. Nizamettin Toprak, Saddam döneminde atılan füzeler bölge insanındaki stresi arttırdığını, bunun da kalp krizini tetiklediğini ve bölge insanında kalp krizini yüzde 20 artırdığını iddia etti.
 
 
Dünyanın birçok yerinde olduğu gibi Türkiye’de de her yıl Eylül ayının son haftasında kutlanan Dünya Kalp Günü nedeniyle Dicle Üniversitesi Kalp Hastanesi’nde verilen konferans verildi.
 
Kalp Hastanesi Toplantı salonunda yapılan ve “Korun, erken fark et ve hızlı davran” sloganı ile başlayan konferansta konuşan Dicle Üniversitesi Hastaneleri Kardiyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nizamettin Toprak, konferansın asıl hedefinin insan hayatını kurtarmak olduğunu belirterek, bütün dünyada çeşitli etkinliklerle kutlanan bu günün amacının kalp hastalıklarında farkındalık yaratmak olduğunu, bunun gerçekleşmesi halinde hedefe ulaşılmış olunacağını söyledi.
 
SADDAM’IN FÜZELERİ KALP KRİZİNİ TETİKLEMİŞ
 
Kilonun ve stresin kalp krizinde önemli etkisinin olduğunu ifade eden kardiyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nizamettin Toprak, Türkiye de her yaş alığında kadınların erkeklerden daha kilolu olduğunu ve Türkiye’ deki kadınların, diğer ülke kadınlarından daha fazla kilolu olduğuna dikkat çekti.
 
Prof. Dr. Nizamettin Toprak; stresin de kalp krizi üzerinde önemli etki yaptığını vurgulayarak, Sadam döneminde atılan füzelerin bölge insanındaki stresi arttırdığını, bunun da kalp krizini tetiklediğini ve bölge insanında kalp krizini yüzde 20 artırdığını iddia etti.
 
KALP HASTALIKLARINDAN KORUNMA YÖNTEMLERİ
 
Kalp krizinin önemi, kalp krizi ortaya çıktığında ne yapmalı, nasıl davranmalı başlıklı konularda bilgilendirmede bulunan Toprak, kalp krizinin sebepleri üzerinde durdu. İyi hekimliğin, insanların hasta olmasını önlemek olduğuna dikkat çeken Toprak, sıradan hekimliğin ise hastaları tedavi etmek olduğunu anlattı. Türk sağlık otoritelerinin birinci sıradaki görevinin insanların hasta olmalarını önlemek olduğunu kaydeden Toprak, “Tıpta 20’nin üzerinde branş var. Ve bunların içerisinde kalp ve damar hastalıkları bu bölümlerden biridir. Ancak ölümlere bakıldığında ya da kronik hastalıkların sıralamasına baktığımızda görüyoruz ki bu hastalıkların yaklaşık yarısını kalp hastalıkları oluşturmaktadır. Aynı zamanda tüm ölümlerin yarısının kalp hastalıklarından kaynaklandığı görülmektedir. Bu kadar öldürücü ve yaygın olmasına rağmen bu hastalıkla ilgili önlemler eğer alınırsa bu hastalıklara yakalanma şansı veya bu hastalıktan dolayı çıkan ölümler ciddi düzeyde azaltılabilir” dedi.
 
Kalp Hastanesi Toplantı Salonunda gerçekleştirilen ve soru cevap şeklinde geçen konferansa, kalp ameliyatı olup sağlığına kavuşan hastalar, hemşireler, hastane personelleri vatandaşlar katıldı.

(Abdulsamet Karaş)

HABERE YORUM KAT