1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Sadak: pes etmeyeceğiz!
Sadak: pes etmeyeceğiz!

Sadak: pes etmeyeceğiz!

Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak, AK Parti'nin BDP'yi tamamen bitirmeye yönelik operasyonu kapsamında mesnetsiz iddialarla gözaltına alındığını belirterek ekledi: "AKP, kendisine çalışmamızı istedi ve bunu başaramayınca saldırmaya başladı. AK Parti, bas

A+A-

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı'nın talimatıyla Batman, Siirt ve Mardin ile ilçelerinde yürütülen operasyonlarda gözaltına alınanlar arasında bulunan Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak, dün serbest bırakıldı.
 
'AK PARTİ, BDP'NİN TAMAMEN BİTİRİLMESİNDEN YANA'
 

ANF'ye konuşan Sadak, operasyonun "BDP'yi yaşatmama" hedefiyle düzenlendiğine dikkat çekerek, "BDP'yi yaşatmamak için esası olmayan, mesnetsiz iddialarla gözaltına alındık. AK Parti, kendisine benzemeyen herkesi, kendisini övmeyen herkesi sindirmeye çalışıyor. Legal-demokratik alanı kapatmaya çalışıyor" dedi.
 
BDP'nin 'anamuhalefet görevi' gördüğünü söyleyen Sadak, ekledi: "Bu nedenle de tahammül edemiyorlar. Operasyonların asıl nedeninin bu tahammülsüzlük olduğunu düşünüyorum. 'KCK' bir bahane olarak gündeme getiriliyor. AK Parti, BDP'nin tam anlamıyla bitirilmesinden yana."
 
GÖZALTINDA YÖNELTİLEN SORULAR
 

“Kürtler daha zor günleri aşarak, mücadeleyi sürdürdüler” diyen Selim Sadak, binlerce faili meçhul cinayetin, köy yakılmalarının dahi Kürtleri sindirmediğini kaydetti. "Kürtlerin azimli mücadelesi AK Parti'yi de, yani bugünleri de aşacaktır" diyen Sadak, gözaltı sırasında kendisine yöneltilen soruları açıkladı: "Siirt ilinde KCK'ye bağlı kent meclislerinin oluşumunda rol aldığımı söylediler. Yine belediyenin çıkarlarını PKK'lilere, yaşamını yitiren veya cezaevinde olan gerillaların ailelerine sunduğumu iddia ettiler. PKK'li cenazelerine destek sunduğum ve bir de Sayın Gültan Kışanak'la birlikte PKK'liler ile görüşüp-görüşmediğimizi sordular."
 
Sadak, iddialara karşılık olarak, belediyede hizmet yürütürken kimsenin siyasi kimliğini sormadan hareket ettiğini söylediğini belirtti. Sadak, "Dağda PKK ile görüştüğüm iddiasını da yalanladım. Eğer görüşseydim, neden görüştüğümü de açıklardım. Neden gizleyeyim? Ama görüşmedim" dedi.
 
'TUTUKLANSAYDIM BELEDİYE AKP'YE KALIYORDU'
 
Belediye Başkanı Sadak, Siirt'te muhalefet tabanından da takdir gören bir hizmet anlayışı yürüttüklerini söyleyerek, "AKP bu anlayışı kaldırmak istedi. Kendisine, devlete çalışmamızı istedi. Zaten meclis üyelerimizin çoğu tutuklandı. Eğer ben de tutuklansaydım belediye AK Parti'ye kalacaktı. Çünkü meclis üyesi sayımız 12'ye düşmüş olacaktı; onların sayısı ise 13" diye konuştu.
 
Savcılıkta Türkiye'yi yönetenlerin demokratik muhalefete alışmaları gerektiğini savunduğunu anlatan Sadak, Türk Başbakanı Erdoğan'ın ise 'ağavari', 'padişahvari' davrandığını ifade etti.
 
Sadak, denetimli serbestlik ile serbest bırakıldığını; haftada iki kez karakola gitmesi gerektiğini açıkladı. Sadak, ayrıca ikinci kez yurtdışı yasağı konulduğu bilgisini de verdi. Sadak, "Bütün baskıları bir kenara bırakarak kaldığımız yerden devam edecek; halkımız için çalışmayı sürdüreceğiz. AKP, baskılardan yılıp kendilerine çalışacağımızı sanıyorsa yanılıyor" dedi.

HABERE YORUM KAT