SAÇEM'e ziyaret

SAÇEM'e ziyaret

Diyarbakır'a SODES projesini incelemek üzere gelen Tunus heyeti, Okul Öncesi Eğitimin Güçlendirilmesi Projesi kapsamındaki SAÇEM'e ziyarette bulundu.

A+A-

Vali Mustafa Toprak, Diyarbakır'a SODES projesini ülkelerinde uygulamak üzere incelemek amacıyla gelen Tunus Heyeti ile birlikte Diyarbakır Valiliğinin koordinasyonunda Sur Kaymakamlığı tarafından yürütülen Kalkınma Bakanlığı tarafından SODES kapsamında finanse edilen Okul Öncesi Eğitimin Güçlendirilmesi Projesi kapsamında Diyarbakır'da 126 çocuğun hizmet aldığı (SAÇEM) Sur Ana-Çocuk Eğitim Merkezini, gençlere hizmet veren bakır işlemeciliği ve halı dokuma kursları ile Sur Kadın Eğitim Merkezini ziyaret ederek Hünerli Eller Halı Dokuyorum projesi kapsamında eğitim görmüş olan kursiyerlere sertifikalarını takdim etti.
 
TUNUS HEYETİ
 
Toprak'a Vali Yardımcısı Mehmet Yiğit, Yenişehir Kaymakamı Mustafa Demirelli, Tunus Bölge Kalkınma ve Planlama Bakanlığı Gelişim Bölümü Genel Müdürü Mongi Layed, Türkiye Kalkınma Bakanlığı Uluslararası Program ve Projeler Daire Başkanı Mustafa Tekin, Tunus Gençlik ve Spor Bakanlığı Planlama Bölüm Müdürü Mohieddine Arbaoui, Tunus İstihdam ve Meslek Eğitim Bakanlığı Misyon Şefi Akram Belhajrhouma, Tunus Sosyal İşler Bakanlığı Anabilim Dalı ve Çalışma Planlama Müdürü Hafedh Bouktif ile Kalkınma Bakanlığı uzman ve uzman yardımcıları eşlik etti.
 
SAÇEM MERKEZİ

 
İlk olarak gençlere hizmet veren bakır işlemeciliği ve halı dokuma kurslarını Tunus heyeti ile birlikte ziyaret eden Vali Toprak, bakır işlemeciliği ve halı dokuma kurslarında eğitim gören kursiyerlerin çalışmalarını inceledi ve kursiyerlerle sohbet etti. Gençlere hizmet veren bakır işlemeciliği ve halı dokuma kurslarından ayrıldıktan sonra 126 çocuğun eğitim aldığı (SAÇEM) Sur Ana-Çocuk Eğitim Merkezini ziyaret eden Vali Toprak çocuklarla sohbet etti ve Tunus Heyeti ile birlikte çocuklara çeşitli hediyeler verdi.

“(SAÇEM) Sur Ana-Çocuk Eğitim Merkezinde sabahçı ve öğrenci olmak üzere 3 sınıfta toplam 126 çocuk eğitim görüyor.”
 

126 ÖĞRENCİ YER ALIYOR
 
Vali Toprak, (SAÇEM) Sur Ana-Çocuk Eğitim Merkezinde sabahçı ve öğrenci olmak üzere 3 sınıfta toplam 126 çocuğun eğitim gördüğünü belirterek “(SAÇEM) Sur Ana-Çocuk Eğitim Merkezinde eğitim alan çocuklar hem kendilerini sosyalleştiriyorlar ve hayata alışıyorlar hem de ilkokula başladıklarında okuldan ürkmüyorlar ve alışmada zorluk yaşamıyorlar” dedi.
 
SERTİFİKALARINI ALDILAR
 

(SAÇEM) Sur Ana-Çocuk Eğitim Merkezinden ayrılan Vali Toprak Tunus Heyeti ile birlikte Sur ilçesinin tarih kokan sokaklarında gezerek vatandaş ve esnafla sohbet etti. Sur Kadın Eğitim Merkezini ziyaret eden Vali Toprak ve Tunus Heyeti Sur Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'nın destekleriyle bayanların meslek sahibi olabilmesi adına düzenlemiş olan Hünerli Eller Halı Dokuyor Projesi sertifika törenine katıldılar.

Vali Toprak: Bizim amacımız sizlerin yaşamını daha rahat kılabilmek ve ailenizle birlikte daha mutlu bir yaşam sürmenize yardımcı olabilmektir. Vali Toprak Tunus Heyeti ile birlikte Hünerli Eller Halı Dokuyor Projesi kapsamında eğitim gören 50 kursiyere sertifikalarını takdim ettiler.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT