1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Sabrımız tükeniyor'
'Sabrımız tükeniyor'

'Sabrımız tükeniyor'

Diyarbakır Barosu, başkanları Tahir Elçi'nin katledilmesinin üzerinden 89 gün geçmesine rağmen soruşturma dosyasının olduğu gibi durduğunun altını çizerek, cinayetin aydınlatılması konusunda hala umutlarını koruduklarını ancak sabırlarının tükenme noktası

A+A-

Diyarbakır Barosu, Baro Başkanı Tahir Elçi'nin katledilmesinin 89'uncu gününde Diyarbakır Adliyesi önünde açıklama yaptı. Eylemde, "Em te ji bîr nakin" pankartı ile katledilen Elçi'nin fotoğrafının yer aldığı dövizler taşınırken, açıklamaya birçok avukat katıldı.

Baro adına açıklama yapan Diyarbakır Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Av. Cihan İpek, Elçi'nin katledilmesinin ardından yaklaşık 3 ay geçtiğini ancak faillerinin hala bulunmadığını söyledi. Diyarbakır Barosu olarak Elçi davasının Türkiye'deki yargının bir onur meselesi haline geldiğini belirten İpek, bundan ötürü cinayetin derhal aydınlatılması gerektiğini aksi takdirde yargının görevini yerine getirmediğini ifade etti.

 

Davanın aydınlatılması konusunda hala umutlarını koruduklarını aktaran İpek, ancak sabırlarının tükenme noktasına geldiğini söyledi. Cinayetin hemen işlenmesinden sonra Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın Diyarbakır Barosu'na gelip taziye dileklerini sunduktan sonra faillerin bulunmasına ilişkin söz verdiğini hatırlatan İpek, "Biz verilen sözlerin tutulmasını bekliyoruz. Biz o zaman da kendilerine cinayetin ne şekilde olduğunu tüm detaylarıyla izah ettik ve bazı sorularımızı sorduk. Tüm bu kuşkularımızın ve sorularımızın haklı olduğunu ve bunların mantıklı bir cevabının olması gerektiğini kendisi de bizzat söyledi. Ancak bugüne kadar sorularımızın hiçbirine sağlıklı bir yanıt verilmiş değildir. Soruşturma dosyası yürüyor deniliyor ama dosya aynı şekilde duruyor" dedi.

 

' İstenildiği zaman oraya rahatlıkla bir savcı gidip keşif yapabilir'

 

Yetkililerin olay yeri keşfin yapılmamasına gerekçe olarak Sur'daki "sokağa çıkma yasağını" gösterdiklerini belirten İpek, "Sur'daki yasak keşfe engeldir deniliyor. Ancak biz biliyoruz ki cinayetin meydana geldiği ortamda güvenlik güçleri sürekli orada zırhlı araçlarıyla bulunuyorlar. İstenildiği zaman oraya rahatlıkla bir savcının da gidip keşif yapabileceğini, ölçmelerin yapabileceğini varsa delillerin hala bu saatten sonra neyi bulacaklarsa onu rahatlıkla bulabileceklerine inanıyoruz. Ancak buna ilişkin hiçbir şey yapılmıyor" diyerek tepki gösterdi.

 

(Engin Öztürk)

 

Konuşmalardan sonra avukatlar 5 dakikalık oturma eylemi yapıp alkışlar eşliğinde dağıldı.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT