1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Sabim Hattı' uygulamasına tepki
'Sabim Hattı' uygulamasına tepki

'Sabim Hattı' uygulamasına tepki

DİYARBAKIR - Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde toplanan bir grup sağlık çalışanı, 'Alo 184 SABİM' hattı hizmetini protesto etti.

A+A-

Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde toplanan grup adına açıklamayı Dr. Hicran İzci Yıldız okudu. Yıldız, sağlıkta dönüşüm nedeniyle İstanbul Samatya'da bir sağlık emekçisini daha yitirdiklerini söyledi. Samatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Asistanı Dr. Melike Erdem'in 30 Kasım 2012'de Sağlık Bakanlığı'nın 'Alo 184 SABİM' hattına yapılan bir şikayet ile ilgili savunmasını verdikten sonra çalıştığı hastanenin 6. katından atlayarak intihar ettiğini söyleyen Yıldız, Erdem'in Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde maruz kaldığı baskı, soruşturma ve mobingden kaçmak için Samatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne geldiğini ileri sürdü.

Erdem'in ölümünün ardından Sağlık Bakanlığı'nın yaptığı açıklamaya da tepki gösteren Yıldız, “Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, 'Bu elim olay üzerinden kamuoyuna yansıyan Melike Erdem'le ilgili SABİM'e şikayette bulunulduğu, şikayet neticesinde soruşturma açıldığı şeklindeki iddialar gerçeği yansıtmamaktadır. Ancak İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yatan bir hasta ile ilgili 22 Kasım 2012 tarihinde başvuru olmuştur' şeklindeki açıklama öfkemizi daha da arttırıyor.

Açıklamadaki, 'Sağlık camiamız acıya sevk eden bu olayla ilgili idari ve adli soruşturmalar devam ederken, birtakım yorumlarla konuyu istismar anlamına gelecek yaklaşımlarda bulunmak etik ve vicdani değerlerle bağdaşmamaktadır' ifadesini ise etikten ve vicdandan nasibini almamışların suçluluk telaşının göstergesi olarak görüyoruz. Dr. Melike Erdem'in intiharın arefesinde savunma vermeye zorlandığı SABİM şikayetinin tarihi, sayısı ve içeriği belgeli olarak elimizdedir” dedi.

Dr. Melik Erdem'in ölümü ile ilgili delillerin karartılmasına asla izin vermeyeceklerini dile getiren Yıldız, “Sağlıkta dönüşüm programının bir parçası olarak uygulamaya geçirilen ve kendisi de performansa göre çalışan 'Alo 184 SABİM' hattı, Başbakan ve Sağlık Bakanı olmak üzere, yöneticilerin sağlık çalışanlarını hedef gösteren kışkırtıcı üslubu nedeniyle sorumlusu olmadıkları sistem ve olaylarla ilgili olarak şikayet edildikleri, sorgusuz sualsiz soruşturmaya maruz kaldıkları bir yapı haline getirilmiştir.Bu haliyle 'Alo 184 SABİM' hattı hasta hakları birimi olarak işlev göstermemektedir, sağlık çalışanları kıyım hattı, taciz hattı haline getirilmiştir. Talebimiz açık ve nettir, 'Alo 184 SABİM' hattı derhal kapatılmalıdır” diye konuştu.

Açıklamaya, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası, Diyarbakır Tabip Odası ve Devrimci Sağlık İşçileri Sendikası destek verdi. Grup açıklamanın ardından sessizce dağıldı.