1. HABERLER

  2. ÇÖPLÜK

  3. Sabah'a bir yalanlama da Diyarbakır'dan
Sabah'a bir yalanlama da Diyarbakır'dan

Sabah'a bir yalanlama da Diyarbakır'dan

Yazılı bir konuşan Diyarbakır Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Doç. Dr. İbrahim Uygun, eski Genel Sekreter'in vasıta kiralama ihalesini usulsüz bir şekilde gerçekleştirdiğini iddia ederek, oluşan kamu kayıp ettiklerinin icra suretiyle tahsiline gi

A+A-

Uygun, yenilenen ihale sayesinde devletin 446 bin 400 TL zarardan kurtarıldığını vurguladı.
Diyarbakır Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Doç. Dr. İbrahim Uygun, yazılı bir bildiri yaparak Sabah Gazetesi'ni yalanladı.

Uygun, "Gazetede bulunan 'Kasım 2013'te paralel yapı tarafından, usulsüz ihale suçlamasıyla hakkında tahkikat açılan ancak Bölge Yönetim Mahkemesi tarafından aklanan Diyarbakır Kamu Hastaneleri Birliği'nin kurucu eski Genel Sekreteri Doç. Dr. Muhammed Güzel Kurtoğlu' ifadesi tümünün bir yalandan ibarettir." diye belirtti .

Diyarbakır Kamu Hastaneleri eski Genel Sekreteri Doç. Dr. Muhammet Güzel Kurtoğlu'nun 01.02.2013 tarihinde beş adet vasıta kiralama ihalesini usulsüz bir şekilde pazarlık usulü ile 3 yıllığına fahiş fiyata (626 bin 400 TL) gerçekleştirdiğini iddia eden Uygun, "Yapılan tahkikat neticesi 50 bin 890 TL kamu zararını yasal faizi ile beraber 28.11.2013 tarih ve 36/13 nolu tanzim raporu ile müfettişlerce kesinleştirilmiştir." açıklamasında bulundu.

Oluşan kamu kayıp ettiklerinin başta Doç. Dr. Kurtoğlu olmak üzere alakalı kişiler tarafından ödenmediğini ve bundan binaen da oluşan kamu kayıp ettiklerinin 09.04.2014 tarihinde yasal faizi ile beraber icra suretiyle tahsiline gidildiğini ifade eden Uygun, "Haberde bahsedildiği gibi 'Bölge Yönetim Mahkemesi tarafından aklandığı' iddia edilmesi da tümünün doğru değildir . Zira 26.11.2013 tarihinde Diyarbakır Bölge Yönetim Mahkemesi sadece 16.09.2013 tarihinde Diyarbakır Valiliğince verilmekte olan tahkikat izni verilmesi kararını iptal etmiştir. Şayet esasen daha öncesinde Sağlık Bakanlığı'nca görevlendirilen başmüfettişlerce kamu zararı tespit edilmiş ve belgelenmiştir. Buradan da anlaşılacağı üzere mutlaka 'mahkemece aklanma' gibi bir durum olmadığı gibi tam aksine 'kamu kayıp ettiklerinin faizi ile beraber tazmin edilmesi' kararı çıkmıştır." ifadelerini kullandı.

"AYNI İHTİYACI 626 BİN TL İHALE YERİNE BİZ 120 BİN TL'YE YAPTIK"

HABERE YORUM KAT