1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. 'Rusya, dağolgazı kesiyorum diyemez'
'Rusya, dağolgazı kesiyorum diyemez'

'Rusya, dağolgazı kesiyorum diyemez'

EPDK Başkan Yardımcısı Ertürk, “Rusya ekonomisi özellikle petrol fiyatlarındaki düşüşle oluşan kırılgan yapı içerisinde ‘Türkiye’ye doğalgaz vermiyorum’ demeyi kaldıracak durumda değil” dedi.

A+A-

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkan Yardımcısı Mehmet Ertürk, Türkiye ile Rusya arasında yaşanan gerilimin ardından, Rusya’nın doğalgazı kesebileceği söylentilerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Ertürk, Türkiye’nin Rusya’dan enerji ithalatındaki üç kalem arasında en önemlisinin doğalgaz olduğunu belirterek, anlaşmaların çok ciddi tazminatlar içerdiğini belirtti.

Rusya ile yapılan anlaşmalar, uzun dönemli ve hükümetler arası yapılan anlaşmalar olduğunu, bu anlaşmalarda hem alıcı hem de satıcı taraflara çok ciddi yükümlülükler getirilmiş durumda olduğunu söyleyen Ertürk, “Biz nasıl ki yarın Rusya’ya ‘Biz senden gaz almıyoruz’ diyemiyorsak, Rusya’da yarın bize ‘Artık ben size gaz vermeyeceğim’ diyemez. Bunun Rusya’ya uzun vadede çok büyük negatif yansımaları olur” dedi.

Ertürk şöyle devam etti:

“Rusya’nın gaz sattığı birçok Avrupa ülkesi var. Böyle bir durumda bu ülkelerin Rusya’ya güvenleri sarsılmış olur. Rusya ile iş yapan dünyadaki bütün yatırımcıların güveni sarsılmış olur. Böyle bir risk, alınamayacak bir risktir. Rusya’nın, ‘gaz vermiyorum’ demesi durumunda çok ciddi tazminatlar ödemesi gerekecek. Rusya ekonomisi özellikle petrol fiyatlarındaki düşüşle oluşan kırılgan yapı içerisinde ‘Türkiye’ye doğalgaz vermiyorum’ demeyi kaldıracak durumda değil.”

HABERE YORUM KAT