1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Rüşvete giderken elindeki paradanda oldu
Rüşvete giderken elindeki paradanda oldu

Rüşvete giderken elindeki paradanda oldu

İnternette tıklanma rekoru kıran kaçak elektrikle ilgili kısa filmde yaşananlar hem güldürüyor hem de düşündürüyor.

A+A-

Kaçak elektrik kullanma oranının en yüksek olduğu illerin başında gelen Diyarbakır'da yaşananların anlatıldığı filmde aldığı maaşın yetersizliğinden dolayı rüşvete yeltenen kayıp-kaçak görevlileri,kaçak elektrik kullanan yoksul vatandaşların durumunu görünce rüşvetten vazgeçerek ceplerindeki parayı da onlara veriyor.

Kaçak elektrik kullanan vatandaşlar ve bunu tespit etmekle görevli elektrik idaresi görevlileri arasında yaşananlar. 'Kaçak elektrik kullanan vatandaşın kaçağını tespit eden görevliler rüşvet karşılığında tutanak tutmaktan vazgeçiyor.' Bu konuşmalar yıllardır halk arasında yapılır. Bugüne kadar bazı görevliler haklarındaki şikayetler veya suçüstü yakalanarak adli makamlar tarafından haklarında işlem yapılsa da bu acı gerçek konuşulmaya devam ediliyor. Bu durum sonunda film oldu. Sedat Önder isimli genç,halk arasındaki bu hikayeleri hem düşündürecek hem de güldürecek şekilde kısa film yaptı.

YOLUNU BULAYIM DERKEN….

İnternette tıklanma rekoru kıran filmde Diyarbakır'ın yoksul semtlerindeki kayıp-kaçak elektrik olayları ve bunu tespit etmek için çalışan iki görevlinin yaşadıkları ibretlik şekilde işleniyor. Maaşlarının yetersizliğinden yakınan görevliler, kaçak elektrik kullanan vatandaşlardan rüşvet almanın hayalini kurarken,görevlilerden biri vatandaşların acı durumu karşısında cebindeki paradan da oluyor.

ACI GERÇEĞİ ORTAYA KOYUYOR

Girdiği evlerde kaçak elektrik kullandığını tespit ettiği vatandaşlar hakkında tutanak tutan görevli,ailelerin yoksulluk hikayelerini ve yaşadıkları yürek burkan tabloları görünce tutanakları yırtıyor, cebindeki parayı da onlara veriyor. Günün sonunda cebindeki paradan da olarak mahalleden ayrılan görevlinin başına gelenler bir yandan yoksul halkın dramını ortaya koyarken,diğer yandan bu gibi önemli görevlerde çalışan kayıp-kaçak görevlilerinin ne kadar zor şartlarda çalıştığını anlatıyor.

HABERE YORUM KAT