1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Ruh sağlığı çalışanlarından savaşa hayır açıklaması
Ruh sağlığı çalışanlarından savaşa hayır açıklaması

Ruh sağlığı çalışanlarından savaşa hayır açıklaması

DİYARBAKIR - Diyarbakır’da bir araya gelen Ruh Sağlığı Çalışanları İnisiyatifi üyeleri, son dönemlerde yaşanan olaylara dikkat çekmek amacıyla basın açıklaması yaptı.

A+A-

Sur ilçesinde bulunan Keçi Burcu önünde düzenlenen basın açıklamasına Ruh Sağlığı Çalışanları İnisiyatifi üyeleri katıldı.

Grup adına basın açıklamasını okuyan psikolog Şiyar Güldiken, “Biz ruh sağlığı çalışanları olarak halklarımızı savaş çığırtkanlıklarına karşı uyarıyoruz. Savaş ölmektir, öldürmektir, savaş cinayettir, savaş yaşam hakkının ihlalidir.

Asker, polis gerilla, Türk veya Kürt hepimizi bulabilir. Bu nedenle tekrar konuşulabilecek bir ortamın oluşturulması ve çatışmasızlık durumunun yaratılması kritik önemdedir. Savaş hiçbir sorunu çözmez. Tam tersine mevcut sorunu daha da karmaşık bir hale getirir, yeni sorunlar getirir. Son pkk'lı gidinceye dek Kandil'i dümdüz ederiz gibi hamasi sözler 30 yıldır tekrar edildi ve geride 50 bin ölü, yüz binlerce yaralı, milyonlarca acılı yürek bıraktı ama hiçbir sorun çözülemedi. Böyle devam ederse farklı grupların bir arada yaşaması olanaksızlaşabilir” dedi.


Nefret söylemi ve çirkin savaş propagandalarının ülkeyi bütün tutmayı hedeflediklerini iddia etse de gerçekte toplumun bir daha bir araya gelemeyecek bir şekilde ayrışmasına neden olacağını savunan Güldiken, şunları söyledi:


“Toplumun bütün renklerini içeren eşit, özgür ve demokratik bir yaşam için yapılması gereken ilk şey silahları susturmaktır. 30 yıldan fazla süren ve maalesef halen devam eden bu savaşın yaşamını yitiren 50 binden fazla insanın geride bıraktığı çocukları, anne babaları, eşleri, akrabalarının yanı sıra bu savaşı ve çatışmalı ortamı gören, okuyan kısaca bir bütün olarak ülkemizde yaşayan herkesi bir şekilde etkilediğini ve onarılması güç ruhsal travmalara neden olduğuna hareketle yeni ölümlerin var olan travmaları daha da derinleştireceği ve yenilerine neden olacağı kaçınılmaz bir sonuç olacak ve bu konudaki bütün tespitler anlamsızlaşacaktır. Bu nedenle savaşa hayır diyoruz.”


Grup, basın açıklamasının ardından sessizce dağıldı.


(YRT-CC-Y)

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler