1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Rojda, müziğiyle Diyarbakır-Viyana köprüsü kurdu
Rojda, müziğiyle Diyarbakır-Viyana köprüsü kurdu

Rojda, müziğiyle Diyarbakır-Viyana köprüsü kurdu

Kürt sanatçı Rojda, olağanüstü sesi ve repertuvarı ile Kürt, Türk, Alevi, Ermeni, Avusturyalılara unutulmaz dakikalar yaşatırken, Diyarbakır-Viyana arasında kültür köprüsü kurdu.

A+A-

Viyana Belediyesi'nin davetlisi olarak Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ekibiyle birlikte Avusturya'ya gelen sanatçı Rojda, Belediye'nin iç meydanında konser verdi. Konser, Viyana'daki Irak, İran, Suriye ile Türkiyeliler dahil pek çok kültür ve halkları biraya getirdi. Feykom ve Tev-Çand'ın destek verdiği konserin açılışında Viyana Belediye Başkanı Temsilcisi Sandra Frauenberger kültürlerin zenginliğinden söz ederek kültürlerin şehirler arasında kurulan en iyi köprü olduğunu söyledi.

Beraber yaşamak için saygı ve hoşgörünün önemli olduğunu vurgulayan Frauenberger, belediyenin oy birliğiyle Diyarbakır kentiyle kültürel alışverişinde bulunduğunu söyledi. Tülay Tuncel'in sunduğu gecede Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir kısa bir konuşma yaptı. İnsanlık ailesine büyük katkıları olan iki tarihi şehir Viyana ile Diyarbakır arasında dostluk, kardeşlik ve kültürel bir bağ oluşturulduğunu belirterek, kadim Mezopotamya coğrafyasının halkları olan Ermeni, Asuri-Süryani halkının temsilcilerinin de gecede olduğunu söyledi. 21. yüzyılın Mezopotamya halklarının ve kültürlerinin özgürleştiği bir yüzyıl olması dileğinde bulunan Baydemir, bugün Mezopotamya halklarının insanlığın öncülüğünü yaptığını belirtti. Mezopotamya coğrafyasındaki halkların dillerinin, kültürlerinin özgürleşmesini, statülerine kavuşmasını istediğini bildiren Baydemir, “Ortadoğu'da Kürtlerin özgürleşmesi, Türk, Arap, Fars, Ermeni, Süryani halklarının da özgürleşmesi anlamına geliyor. İnsanlığın kaderi birbiriyle bağlıdır” dedi. Baydemir, “Bu gece şarkılar baskı altındaki halklar ve Rojava ile dayanışma için çalacak” diye konuştu.

Şarkılar çok dilliliği yansıttı

Daha sonra geleneksel Kürt renkleri ile modern tasarımlı kostümüyle sahne alan sanatçı Rojda, Zazaca “Esmera mın” eseriyle konserine başladı. Sanatçı, “Ninno” adlı Ermenice halk şarkısını okurken, yüzyılın başında Türkiye'den göç etmek zorunda kalan Ermeniler duygulu anlar yaşadı. Tedavi olmak için Irak'ın Kürdistan bölgesinden Viyana'ya gelen ve izleyiciler arasında bulunan şair M. Emin Pencewi ile bu bölgeden Viyana'ya gelip yerleşen Kürtleri Rojda'nın söylediği “Seltene” adlı eser heyecanlandırdı. Kürtçenin Soranca ve kaybolmaya yüz tutmuş Hevramani lehçesi karışımı eser, Osman Baydemir'in başını çektiği ve Avusturyalı protokol konuklarını halaya kaldırdı.

Kürt sözlü edebiyatın temsilcilerinden ve “dengbejlerin piri” olarak kabul edilen dengbej Şakiro'nun “Wey dil” adlı eserini Rojda modernize ederek, müziğin merkezi olarak bilinen Viyana'yla tanıştırdı. Kürtlerin divası kadın sanatçı Meryemxan sanatı uğruna yaşadığı sürgün ve yalnızlığı için yaktığı “Yade rebenê” ağıdı Rojda'nın sesiyle izleyenlerde büyük etki bıraktı. Sanatçı Rojda'nın Kürtçenin Kurmanci ve Türkçe eseri ise “Gelmiş bahar” oldu. Sanatçı konserinin finalini izleyenleri halaya kaldıran “Xurfani” ve “Evdo” eseriyle yaptı. 

HABERE YORUM KAT