1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Rojava'ya Surlar üzerinden destek
Rojava'ya Surlar üzerinden destek

Rojava'ya Surlar üzerinden destek

Diyarbakır'da çeşitli sivil toplum kuruluşları Suriye'deki Kürtler için tarihi surlarda el ele tutuşup destek eylemi yaptılar.

A+A-

BDP lideri Demirtaş,” İslamiyet'in ismini kullanarak, dünyanın çeşitli ülkelerinde gelip, taşeron örgüt gibi çetecilik yapanlar, orda bir halkın vatanına saldıranlar olsa olsa adı katliamcı çete olur, cihatçı olmazlar.” dedi.

BDP'nin organize ettiği çok sayıda sivil toplum kuruluşun da yer aldığı Suriye'ye destek eylemi Diyarbakır Surları'nda yapıldı. Eyleme BDP Eşbaşkanları Selahattin Demirtaş, Gültan Kışanak, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, BDP Milletvekilleri Nursel Aydoğan, Hasip Kaplan, Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana ile çok sayıda kişi katıldı. Diyarbakır Surları'na çıkarak, el ele tutuşup eylem yapan kalabalık, Suriye'nin kuzeyindeki Kürtler için destek çağrısında bulundu.

Suriye'de yaşanan olaylara dikkat çekmek amacıyla yapılan eylemde Demirtaş, Leyla Zana ile el el tutuşarak surlara çıktı. Surların üzerinde biraya gelen BDP'liler, Suriye'deki Kürtler için destek yürüyüşü yaptı.

'BUNLAR CİHATÇI DEĞİL ÇETE'

Demirtaş, Suriye'de Kürtlere saldıranların cihatçı olarak görülmemesi gerektiğini belirterek, Suriye'de PYD ile çarpışan El Nusra Cephesi'ne sert çıktı. Demirtaş,” İnsanlık dışı vahşeti ve katliamları İslam adına yapanları, biz İslam değil, insan bile kabul etmiyoruz. Birileri İslami hassasiyetler altında, sanki bu vahşi çeteler cihat yapıyor gibi yutturmaya çalışmasınlar. Suriye'de Beşar Esad, baskısına zulmüne direnenler vardır. Rojava'da çoluk çocuk demeden Kürtlere saldıran çetelere kimse cihatçı olarak bize yutturmasınlar. İslamiyet'in ismini kullanarak, dünyanın çeşitli ülkelerinde gelip, taşeron örgüt gibi çetecilik yapanlar, orda bir halkın vatanına saldıranlar olsa olsa adı katliamcı çete olur, cihatçı olmazlar. Sömürgeleştirilmiş Kürdistan bir kez daha özgür iradesiyle ayağı kalkarken, kimse Kürdistan'ı farklı bir nedenle mahkum edemez. Biz halkımıza güveniyoruz, halkımız bizi bekliyor. Bize düşen şey, bu öncülüğü yapmaktır ve biz bunun gereğini yerine getireceğiz" dedi.

KÜRT PARTİLERİ ALANI TERK ETTİ

Bu arada  eyleme destek veren BDP dışındaki Kürt parti ve hareketler, eylemin amacından saptırıldığını iddia ederek alanı terk etti.

Önceki gün bir açıklama yapan BDP, DTK, DDKD, ÖSP, Azadi İnisiyatifi, Dicle-Fırat Diyalog Grubu ve KADEP'in de aralarında bulunduğu Kürt siyasi parti ve oluşumları, Rojava'da yaşananlara dikkat çekmek amacıyla tarihi surlarda insan zinciri eylemi yapacaklarını belirtmişti. Gruplar insan zinciri eyleminde slogan atılmayacağı, Öcalan fotoğrafları ile PKK bayrağının açılmayacağı ve eylemin sessiz zincir şeklinde yapılması konusunda anlaşmıştı.

PKK'nın bayrakları açılırken tarihi surlara dev bir Abdullah Öcalan fotoğrafı asıldı. Parti otobüsünden programa katılan BDP'lilerin isimleri okunurken bazı Kürt partilerinin genel başkanlarının alanda olmasına rağmen isimleri okunmadı. Bu tutumun devam etmesi üzerine BDP ile hareket eden Kürt parti ve grupların başkan ve temsilcileri alanı terk etti.

HABERE YORUM KAT