1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Rojava'ya ilaç ve medikal malzeme seferberliği
Rojava'ya ilaç ve medikal malzeme seferberliği

Rojava'ya ilaç ve medikal malzeme seferberliği

Diyarbakır'da oluşturulan Rojava Koordinasyonu bünyesinde sivil toplum örgütlerinin Rojava'ya destek kampanyaları devam ediyor.

A+A-

Diyarbakır'da oluşturulan Rojava Koordinasyonu bünyesinde sivil toplum örgütlerinin Rojava'ya destek kampanyaları devam ediyor. Diyarbakır Eczacılar Odası ve Tabipler Odası'nın başlattığı ilaç kampanyası çerçevesinde toplanan 5 kamyon ilaç ve medikal malzeme Rojava'ya gönderildi.

Suriye'de 2011'de başlayan iç savaşın ardından Rojava bölgesinde Kürtlerin kendi öz yönetimini oluşturdu. 19 Temmuz 2011'de devrimini gerçekleştiren Rojava'da inşa çalışmaları sürerken, bir yandan da çete saldırı ve ambargoya karşı direniş sürüyor. Özellikle Türkiye tarafından sınır kapılarının kapatılmasıyla ambargo uygulanırken, bölge illeri başta olmak üzere ülkenin birçok yerinde Rojava halkıyla dayanışmak amacıyla destek kampanyaları gerçekleştirildi. Bu kampanyalarda en önemlisi ise Diyarbakır Eczacılar Odası ile Tabipler Odası tarafından başlatılan ilaç kapmayası oldu. İlaç kampanyası çerçevesinde toplanan 5 kamyon ilaç ve medikal malzeme Rojava'ya gönderildi.

'En çok sağlık malzemesine ihtiyaç var'

Kampanyaya ilişkin bilgi veren Tabipler Odası Diyarbakır Şube Başkanı Dr. Cengiz Günay, özellikle Qamişlo- Nusaybin ve Kobani-Suruç arasında ki kapıya izin verildiği ölçüde insani yardımları ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmaya çalıştıklarını söyledi. Günay, "Biz sağlık ile ilgili ihtiyaçları özellikle eczacılar odasının almış olduğu izin ile birlikte ortaklaşa yürüttük. Maalesef sadece ilaç kampanyası ile ilgili yardımlar toplayabildik. İlaçlardan en çok ihtiyaç üçüncü kuşak diye tabir ettiğimiz özellikle hastane enfeksiyonlarına yönelik antibiyotik ve medikal malzemelerdir. Ama daha çok medikal malzemeler konusunda ihtiyaç var. Çünkü orası bir savaş bölgesi ve o savaşta yaralılara müdahale edebilmek için medikal malzeme gerekiyor. Yine medikal malzeme olarak gelen yardımlar içersinde bizlerinde yönlendirmiş olduğu yardımlar ile toplandı" diye konuştu.

BM'ye çağrı

Rojava'ya destek kampanyalarının yeterli olmadığını belirten Günay, özellikle dört taraftan tecrit edilen Afrin'in çok fazla tıbbı malzemeye ihtiyacı olduğunu söyledi. Günay, "Orada insani yardım ve gıda ile ilgili bir sıkıntının olduğunu biliyoruz. Özellikle Türkiye ve BM'ye buradan seslenmek istiyoruz. En azından var olan ihtiyaçlarını bir nebzede olsa karşılamak amacıyla oradaki bağımsız olan kapıların STK'lara açılıp bu tarz insani yardımların yapılması anlamında tüm hukuki ve yasal olan izinleri vermelerini istiyoruz. Çünkü orada bir insanlık dramı yaşanıyor. Şu anda kış koşullarında insanlar gıdanın dışında birde barınma ve ısınmayla ilgili sorunlar yaşıyorlar. Özellikle Diyarbakır'da bulunan STK'lar kendi aralarında bu insani yardımı da paylaşmış durumdalar. Ayakkabı alan kurumlar var. Battaniye toplayan kurumlar var yine gıda ve temel ihtiyaçları toplayan kurumlar var" diye konuştu.

'5 kamyon ilaç ve tıbbi malzeme gitti'

Yardımların Türk Kızılay'ı ile Kürt Kızılay'ı arasında yapılan protokoller ile teslim edildiğini ifade eden Günay, ambargo nedeniyle malzemeleri ulaştırmakta çok zorlandıklarını söyledi. Günay, " Düşünün yani tırlar dolusu eşyalar iki kamyonun birbirine yanaşıp transfer edilmesi gerekirken aradaki sınır ihlali olmasın diye bu yardımların bile zorlan ulaştırılmasını sağlıyorlar. Şimdiye kadar bir 5 kamyon ilaç ve tıbbi malzeme gitti" diye ifade etti. Son olarak Günay, Rojava'nın özellikle ilaç ve medikal malzemeye ihtiyacı olduğunu belirterek, herkesi duyarlı olmaya çağırdı.

HABERE YORUM KAT