1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Rojava'ya bin 200 Kürtçe kitap gönderildi
Rojava'ya bin 200 Kürtçe kitap gönderildi

Rojava'ya bin 200 Kürtçe kitap gönderildi

DTK tarafından başlatılan “Yek mırov yek pirtuk” isimli kampanya çerçevesinde, Rojava'dan gelen Afrin Belediye heyetine ilk kez yaklaşık bin 200 Kürtçe kitap teslim edildi.

A+A-

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) bünyesinde oluşturulan Rojava ile Dayanışma Koordinasyonu öncülüğünde bir süre önce startı verilen “Yek mirov yek pirtuk” isimli Kürtçe kitap kampanyası çerçevesinde toplanan kitaplar, Afrin Belediyesi heyetine teslim edildi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile temaslarda bulunmak amacıyla kente gelen Afrin Belediyesi heyetini Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanı Osman Baydemir ve Rojava Dayanışma Koordinasyonu üyeleri karşıladı. Toplanan yaklaşık bin 200 Kürtçe kitap ve materyal heyete teslim edildi. Rojava eğitim inşa sürecine katkı sunmak amacıyla DTK'nin birçok merkezde toplandığı kitaplar arasında ilköğretim eğitimi ve Kürt dili eğitimi kitapları da bulunuyor. Heyette bulunanlar, özellikle Kürtçe kitaplar konusunda gösterilen hassasiyeti çok önemsediklerini belirtti. Rojava ile Dayanışma Koordinasyonu yaklaşık iki hafta önce başlattıkları kampanya ile ilk kez Rojava'ya kitap göndermiş oldu.

Koordinasyon üyeleri, kampanyanın Eylül ayı sonuna kadar devam edeceğini ve Kürtçe kitaplar ile Rojava'da eğitim sistemine katkı sunulacağını belirtti. Latin alfabesi ile yazılmış Kürtçe kitap kampanyasının devam ettiğini duyuran koordinasyon üyeleri, tüm duyarlı kesimlerin katkılarını beklediklerini belirtti.

HABERE YORUM KAT