1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Rojavalı öğretmenlerden Kayapınar Belediyesi'ne ziyaret
Rojavalı öğretmenlerden Kayapınar Belediyesi'ne ziyaret

Rojavalı öğretmenlerden Kayapınar Belediyesi'ne ziyaret

Urfa'nın Suruç ilçesindeki kamplardaki anadil eğitimi veren okullarda ders veren Rojavalı öğretmenler Kayapınar Belediyesi'ni ziyaret ettiler.

A+A-
Kobani'deki savaş nedeniyle Suruç'a geçen Rojavalıların konakladığı kamplardaki anadilde eğitimi veren dokuz okulda gönüllü öğretmenler Kayapınar Belediyesi'ni ziyaret ettiler.
Öğretmenleri belediye meclis salonunda ağırlayan Kayapınar Belediyesi Eş Başkanları Mehmet Ali Aydın ve Fatma Arşimet, ziyaretin kendileri için büyük bir onur olduğunu belirtiler.
 
Ziyarette konuştan Kayapınar Eş Belediye Başkanı Mehmet Ali Aydın, “ Kobanê durumu ile gelişen olaylar, bizi de yaraladı. Üzüldük ve aynı zaman da başımız da diktir. Bu kadar şehîd, bu kadar yerler talan edildi, buna rağmen yeni bir yaşam için, insanlar için gelişenleri gördüğümüzde hem insan üzülüyor ve hem insan seviniyor. Kobanênin yeniden inşaşı için her dört parçada bulunanlar yeniden inşaa edecekler. Sizin ve Kobanê halkımızın çektiği acıları biz biliriz ve sizin çektiğinizi bunca acı, bir halkın geleceği için yaşadığınız ve acı çektiğiniz bir acıdır. Tarih böyle yazılacak” dedi. 
 
Kayapınar Belediyesi Eş Başkanı Fatma Arşimet ise yaptığı konuşmada, “ Kobanênin özgürlüğe kavuştu an itibari ile oraya gitmemiz, özgür topraklara adım atmamız gibi güzel bir duygu yaşadık. Ama bu özgürlük uğruna ağır bedeller ödetildi. He karış toprağı bir şehidin kanı ile sulanmış. Biz kobanênin içinde bulunduğu durumu gördüğümüzde çok üzüldük. Buna rağmen birçok şeyi de yaşadık diyebiliriz. Yeni bir yaşam, yeni bir Kobanê kuruluyor ve bu da çok önemlidir “ şeklinde konuştu  Ziyaret belediye hizmet binası önünde çekilen toplu hatıra fotoğrafıyla sone erdi.
 
(Diyarinsesi.org MY)
 
 
 
 
 

HABERE YORUM KAT