1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Rojavalı aydınlar Diyarbakır'da devrimi tartıştı
Rojavalı aydınlar Diyarbakır'da devrimi tartıştı

Rojavalı aydınlar Diyarbakır'da devrimi tartıştı

Rojava Kürdistan Aydınlar Birliği (HRRK) öncülüğünde Diyarbakır'da düzenlenen konferansta bir araya gelen Rojavalı aydın ve yazarlar, Rojava devrimini ve aydınların devrime etkisi ve yaklaşımını tartışıyor.

A+A-
Rojavalı aydın ve yazarlar Diyarbakır'da Rojava Kürdistan Aydınlar Birliği (HRRK) tarafından düzenlenen konferansta bir araya gelerek Rojava devrimini ve aydınların devrime etkisi ve yaklaşımını tartıştı.
 
Suriye istihbaratı Muhaberat tarafından 28 Mayıs 2005 yılında katledilen Kürt din adamı Şêx Maşûqê el-Xeznewî'ye adanan konferansa Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Daimi Meclis Üyesi İrfan Babaoğlu, Rojavalı yazarlar Ehmedê Hüseynî, Ehmedê Xursi, Halim Yusuf, Kürt Yazarlar Derneği, Kürt PEN ile çok sayıda yazar ve yurttaş katıldı. Konferans "Ey Reqip" marşı eşliğinde yapılan saygı duruşu ile başladı. 2004 yılında İsveç'te birlik öncülüğünde yapılan konferansa da katılan Rojavalı aydınlar, bu kez Rojava'daki devrim ve devrimde aydınların etkisini tartıştı. Konferansın ilk bölümünde konferansa katılan kurumların konuşması ile başladı.
 
Rojava'daki gelişmeler
 
Konferansın açılış konuşmasını yapan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, Rojava halkını selamladığını, Rojava devriminin Kürdistan'daki demokrasi ve özgürlük yolunu aydınlattığını vurguladı. Rojava'daki aydınların birliğinin aynı zamanda da Kürtlerin ulusal birliğine de vesile olacağını belirten Kışanak, Serêkaniyê'de yapılan katliamı da kınadı.
 
Kışanak'ın ardından konuşan DTK Daimi Meclis Üyesi İrfan Babaoğlu ise Kürtlerin kendi birliklerini güçlendirdiği oranda Ortadoğu'da bir güç haline geleceğini ifade ederek, Kürtler içinde Rojava'nın önemli bir yeri olduğunu sözlerine ekledi. Babaoğlu, Rojava'nın mücadelesine verilecek olan desteğin diğer parçalarda yaşayan Kürtlerin de özgürlüklerini sağlayacağını dile getirdi.
 
Atılacak adımlara öncü olacak
 
Rojava Kürdistan Aydınlar Birliği adına konuşan Halim Yusuf da, bu birliğin serhildan ruhu ile bir araya geldiğini ifade ederek, birliğin 12 Mart 2004 Qamişlo serhildanı ile kurulduğuna dikkat çekti. Yusuf, "Aydınlar olarak vatanımız ve halkımız için ne yapabiliriz diye kendimize sorduk. Yeni döneme aydınlar olarak aktif katılmanın yollarını tartıştık. Bu amaçla bu birliği oluşturduk" dedi. Yusuf, 2004 yılında kurulan bu birliği Rojava devrimi ile daha da aktif bir hale getirdiklerini belirterek, konferansın amacını da Rojava'da yapılacak olan konferansın ilk adımı olduğunu açıkladı.
 
Konferans katılımcıların kuruluşların konuşmaları ile devam ederken, ikinci bölümünün basına kapalı olarak sürdürülecek. Basına kapalı olarak gerçekleştirilecek olan bölümde konferans için delege seçimi yapılarak konferans yönetimi oluşturulacak.

HABERE YORUM KAT