1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Rojava'dan gezi'ye kadın devrimi ve direnişi paneli
Rojava'dan gezi'ye kadın devrimi ve direnişi paneli

Rojava'dan gezi'ye kadın devrimi ve direnişi paneli

HDP Genel Başkanı Tuncel: "Kadınların özgürleşmesi lazım"

A+A-

Halkların Demokrasi Partisi (HDP) Genel Başkanı Sebahat Tuncel, kadınların özgürleşmesi gerektiğini söyledi.

Tuncel, Kayapınar Kültür Merkezinde düzenlenen "Rojava'dan Gezi'ye Kadın Devrimi ve Direnişi" panelinde, gezi olaylarının Türkiye'nin karşılaştığı en büyük halk ayaklanması olduğunu iddia etti.

Gezi olaylarında yaşananların sadece Türkiye'nin sorunu olmadığını belirten Tuncel, "Bu ayaklanmaları dünyanın birçok ülkesinde gördük. Halklar rejime karşı duruşlarını gösterdi. Gezi direnişine herkes isyanını alarak gelmişti. ve herkes bu sistemden rahatsızlığını gösterdi" dedi.

Gezi olaylarında ölen ve yaralananların olduğunu kaydeden Tuncel, konuşmasına şöyle devam etti:

"Gezi olaylarına katılanlar, evlerine gittiklerinde yaşananları medyada görmedi. Roboski de olduğu gibi. İlk kez Türkiye halkı devletle bu anlamda tanışmış oldu. ve baskı politikalarını gördü. Gezide ilk kez bazı insanlar birbirine dokundu. Türkler ve Kürtler birbirine dokundu."

Gezi ve Rojava olaylarında kadınların olmaları gerektiğini öğrendiklerini anlatan Tuncel, "Kadınlar vardır ve olmak zorundadır. Kadınların özgürleşmesi lazımdır. Rojava kadın devrimidir. Duvarlar yıkıldı ama yeniden örülmeyecek anlamına gelmez. Bunun için birlikte hareket etmeliyiz. Bu ülkede özgür olmak içinde çoğunluk olmak gerekmiyor" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT