1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Rojava'daki katliamı kınıyoruz
Rojava'daki katliamı kınıyoruz

Rojava'daki katliamı kınıyoruz

2011 yılında başlayan Esad karşıtı muhalefet hareketine, Esad'ın şiddetli bir baskıyla cevap vermesinden bu yana Suriye'de oluşan savaş ve kaos ortamı, bugünlerde çığırından çıkmış ve kendine muhalif diyen silahlı çetelerin sivilleri hedef alan saldırılar

A+A-

Bilindiği gibi yıllarca kimlik mücadelesi veren Rojava Kürtleri, silahlı yola başvurmadan kendi egemenliklerini inşa etme yoluna gitmişlerdir.

Ancak bunu hazmedemeyen, uluslararası bazı güçlerin de desteklediği, barış ve hoşgörü dini olan İslam adını kullanarak ortaya çıkan provokatör çeteler sivil Kürt halkına karşı katliama girişmişlerdir.
Önceki gün Halep yakınlarında bir Kürt köyüne saldıran silahlı çeteler, kadın ve çocuk demeden 50 civarında sivil Kürt köylüsünün canına kıymış, 350 kişiyi de rehin almışlardır. Bu son dalga, bırakalım Kürdüm diyeni tüm insanları yaralayan bir insanlık suçudur.

Öte yandan Serêkaniye'nin elektrik hatları kesilmiş, hastaneler hizmet veremez duruma getirilmiş, şehir susuzlukla yüz yüze bırakılmıştır.

Bu çetelerin insanlık dışı saldırılarını kınıyor ve kabul edilemez buluyoruz. Başta Türkiye olmak üzere, bölge ülkelerinin ve uluslararası kuruluşların politik çıkarlarından bağımsız olarak bu katliamlara sessizliklerini bozmalarını bekliyoruz.

Ayrıca savaşın getirmiş olduğu yoksulluk ortamında yaşam mücadelesi veren Rojava halkının temel insani ihtiyaçlarını karşılamak üzere, bölgemizde DTSO'nun da içinde olduğu kurumlarımızın başlatmış olduğu yardım kampanyalarıyla toplanan temel ihtiyaçların Rojava halkına ulaşması için sınır kapılarının bir an önce açılmasını istiyoruz.

Kamuoyunu yaratılmak istenen etnik ve mezhep temelli çatışmalara karşı duyarlı olmaya ve Rojava halkına sahip çıkmaya çağırıyoruz.

HABERE YORUM KAT