1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Rojava'da halk ekmek ve suya muhtaç
Rojava'da halk ekmek ve suya muhtaç

Rojava'da halk ekmek ve suya muhtaç

Qamişlo'ya bağlı 40 bin nüfuslu Amûdê kasabasında dört gündür fırınlar çalışmazken, Qamişlo da İki gündür susuzluk çekiyor.

A+A-

Suriye'nin birçok bölgesinde savaş devam ederken, Rojava(Batı Kürdistan)'nın 700 bin nüfuslu önemli ilçelerinden Qamişlo, iki gündür susuz. İlçe merkezine iki gündür su verilmiyor. Diğer yandan Qamişlo'ya bağlı 40 bin nüfuslu Amûdê kasabasında 4 gündür fırınlar çalışmıyor. Halkın elindeki buğday ve un ise tükenmiş durumda.

AMÛDÊ'DE EKMEK YOK

Esed ve PYD'nin kontrolündeki Amûdê kasabasında devletin buğday silolarının boşaldığı ve halka buğday ve un dağıtımı yapılamadığı belirtiliyor. Fırıncıların bu mübarek ramazan ayında ve bayrama girdiğimiz bugün ekmek pişiremediği ve halkın dört gündür İftar ve sahur sofralarına sıcak ekmek götüremediği gelen bilgiler arasında.

Bu duruma bir çare bulunmazsa halkın Ramazan Bayramını ekmeksiz geçireceği söyleniyor. Çarşıda çok az bulunan unun çuvalı 2500 Suriye lirası. Yani yaklaşık 50 TL' ye satılıyor. İmkanı olan ekmeğini Qamişlo'dan getirtiyor.

Öte yandan Amûdê'de şehir merkezine gelen Derbêsiyê yolu üzerindeki bir fırının yakınına bırakılan bombanın infilak etmesi sonucu Ali isminde bir kişinin hayatını kaybettiği, bir kişinin de yaralandığı belirtildi.

QAMIŞLO'DA SUSUZLUK

Diğer yandan iki gündür su verilmeyen Qamişlo halkı bayramda su ihtiyaçlarını nasıl gidereceklerini bilemiyor. Halkın bir kısmı taşıma yoluyla şehirden kilometrelerce uzaklıktaki kuyulardan ihtiyaçlarını gidermeye çalışırken, imkanı olamayanlar ise susuz bekliyor.
 

Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT