1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Rojava’da Enternasyonalist Özgürlük Taburu
Rojava’da Enternasyonalist Özgürlük Taburu

Rojava’da Enternasyonalist Özgürlük Taburu

Suriye’nin IŞİD tehdidi altındaki Kürt bölgesi Rojava’da, birçok ülkeye tabiyeti bulunan savaşçılardan “Enternasyonalist Özgürlük Taburu” kuruldu.

A+A-

Tabur’un IŞİD ve benzeri çete ve işgalci güçlere karşı savaşacağı belirtildi. Bu arada ABD'li YPG militanı Gelhat Rumet kod adlı Keith Thomas Broomfield  Kobani'deki çatışmalarda öldü.

 

Türkiye’de Ceylanpınar’ın karşısında kalan Rojava’nın Serekaniye kasabasında birçok ülkeden savaşçının yer aldığı Enternasyonalist Özgürlük Taburu kuruldu. Kurulan taburun temel hedefinin Ortadoğu ve Rojava halklarını her türlü saldırıdan korumak olarak açıklandı. Marksist Leninist Komünist Partisi (MLKP) ile TKP-ML/TİKKO, İspanya Yeniden İnşa Örgütü, Birleşik Özgürlük Güçleri (BÖG) ve MLSPB Devrim Cephesi güçlerinin yanı sıra Çerkez, Yunan, Türk, Alman, ve Ermeni devrimciler de Enternasyonalist Özgürlük Taburu’nda yer alıyor.

 

IŞİD’in elindeki Tel Abyad kentini kuşatmak için 6 Haziran’da başlatılan saldırı operasyonuna destek veren taburun kuruluşu, düzenlenen törenle ilan edildi. İlan töreninde bir de taburun kuruluşu nedeniyle “Rojava Devrimini Savunmak İçin Enternasyonal Taburdayız!” başlığıyla deklarasyon yayınlandı. Deklarasyonda şöyle denildi:

 

“Ortadoğu; emperyalist kan emiciler ve sömürgecilik tarafından bir kan deryasına çevrilmiştir. Aynı güçler tarafından organize edilen, DAIŞ çeteleri eliyle bölge işgal edilerek halklara boyun eğdirilmeye çalışılıyor. DAIŞ çetelerinin Hıristiyan, Ezidi, Süryani ve Müslüman halklara dönük katliamları, tecavüzleri, kadınları ve çocukları insan pazarlarında satmaları, kitlesel idam törenleri, insanlık dışı birçok politikaları aslında emperyalist efendilerinin yansıması ve yüzlerce yıllık pratiğidir. Halkları kan gölünde yok etmek, dilini, inançlarını, yaşamını, benliğini unutturmak isteyenlerin karşısında örgütlü halk hareketlerinin muazzam direnişi, Rojava’da, YPG-YPJ öncülüğünde tıpkı Kobani’de, Şengal’de, Til-Hemis ve Serekaniyê’de olduğu gibi başarıya ulaşmıştır.

 

Rojava devrimi dünyanın gündemine oturmuş, YPG-YPJ direnişi yoksul halkların gıptayla baktığı, destek eylemlerini büyüttüğü ve savaşçılar gönderdiği bir alan, günümüzün Bekaa’sına, günümüzün Filistin’ine dönüşmüştür. Rojava Devrimi; Alman kuşatması altında Paris Komünü’dür. İspanya iç savaşında Madrid’dir, 2. Paylaşım Savaşı’nda Stalingrad’dır. Rojava devrimi, başta Türkiye olmak üzere çevre ülkelerinin güç dengelerini altüst etmiş ve etkisi her geçen gün daha da büyüyen dünya devrimlerinin kalbi, mazlum halkların direniş meşalesi haline gelmiştir. Rojava devrimi bir kadın devrimi olarak, erkek egemenlikli dünya gericiliğine karşı, güçlü bir kadın iradesi yaratmış, bunun sembolü olmuştur”

 

Rojava devrimini savunmayı, onun alanını genişletmeyi tarihi bir görev ve sorumluluk olarak kabul eden dünyadan devrimcilerin, Ortadoğu’ya yüzlerini çevirdiği, cephelerde savaşmaktan, kanlarını dökmekten ve zafer için ölmekten bir saniye bile tereddüt etmedikleri belirtilen açıklamada şöyle devam edildi:

 

“Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanından bazı devrimci güçler devrimi geliştirmek, ilerletmek, savaşı büyütmek ve kendi topraklarına taşımak için Rojava topraklarına gelerek burada yerlerini almış, savaşa ve devrime gerekli katkıyı sağlamaya çalışmıştır. Biz, Rojavanın her karışında savaşan, şehitler veren ve direniş bayrağını omuzlayanlar, biz, emperyalizme ve bölge gericilerine karşı en ön saflarda dövüşenler, biz, DAIŞ çetelerinin her tür destekle devrimi boğmak adına yaptıkları vahşi saldırılarına göğüs gerenler, biz, devrimi yaşayan, damarlarında ve hücrelerinde hissedenler, biz, Rojava devrimini gerçekleştiren Kürdistan’da yaşayan halklar, YPG-YPJ bayrağı altında savaşan tüm uluslardan işçiler, ezilenler, kadınlar, enternasyonalist devrimciler. Andımız var, sözümüz var bizden önce düşenlere, bizden önce yaratılan değerlere.

 

Biz İspanyollar, Almanlar, Yunanlar, Türkler, Araplar, Ermeniler, Lazlar, Çerkesler, Arnavutlar. Dünyanın dört bir yanından enternasyonalistler, devrimci güçler, örgütler, gruplar olarak Rojava devrimini savunmak için Enternasyonalist Özgürlük Taburu’nda birleştik. Tüm dünyadan ezilen halklar, işçiler, emekçiler, kadınlar, gençler, farklı inanç ve kimliklerden topluluklar, ekolojistler, anti- emperyalisler anti-faşistler, anti-kapitalistler, demokratlar ve devrimciler; Rojava devrimini savunmak, kazanımlarımızı büyütmek, halkların kardeşliğini ve Ortadoğu ve bölge devrimini genişletmek için Entarnasyonalist Özgürlük Taburu bayrağı altında sizleri savaşmaya ve zaferi kazanmaya çağırıyoruz…”

 

Bu arada ABD'li YPG militanı Gelhat Rumet kod adlı Keith Thomas Broomfield  Kobani'deki çatışmalarda öldü. YPG Basın Merkezi, Broomfield'in  3 Haziran 2015'te Qentere köyünü kurtarma operasyonunda yaşamını yitirdiğini açıkladı. "

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler