1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Rojava nöbeti 3′üncü gününde sona erdi
Rojava nöbeti 3′üncü gününde sona erdi

Rojava nöbeti 3′üncü gününde sona erdi

BDP ve DTK öncülüğünde Şanlıurfa'nın Ceylanpınar İlçesi'nde başlatılan 3 günlük Rojava'ya destek nöbeti polisin engellemesi ve müdahalelerinin ardından yapılan basın açıklaması ile sona erdi.

A+A-

Eylemin amacına ulaştığını belirten BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, “AKP'nin Kürt sorununun çözümüne ve sürece bakışı Ceylanpınar'da bir kez daha açığa çıkmıştır” dedi

Rojava'da yaşanan katliamları kınamak amacıyla başlatılan ve 3 gün boyunca devam eden nöbet eylemi için Üç Fidan Parkı'nda bir araya gelen çok sayıda yurttaş, dün sabah saatlerinden itibaren halaylar eşliğinde sloganlar attı. Öğle saatlerine doğru BDP milletvekillerinin de katılımıyla basın açıklaması yapıldı.

Açıklamayı yapan BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, şartlar ve koşullar ne olursa olsun her zaman Rojava'da Kürt halkının yanında olamaya ve dayanışma içerisinde olmaya devam edeceklerini söyledi. Rojava'nın dört parçaya bölünmüş “Kürdistan”ın özgürlük mücadelesine en fazla katkı sunan parçası olduğunu belirten Aydoğan, “Rojava devrimine destek olmak, dayanışma içinde olmak, Rojava halkıyla birlikte olmak bizim için her şeyden önce insani bir durumdur” dedi.

“12 Eylül'de yapılmayanlar yapıldı”

“Rojava devrimini selamlamak, Rojava halkıyla dayanışmak” amacıyla Ceylanpınar'a geldiklerini; Fakat burada yaşananların açığa çıkmasını istemeyen AKP'nin “sizin güvenliğinizi sağlayamıyoruz” açıklamasını gerekçe göstererek engellediğini söyleyen Aydoğan, “Güvenliği gerekçe göstererek bizi buraya sokmamak AKP'nin barış sürecine yaklaşımındaki samimiyetini göstermektedir” diye konuştu.

Tüm engelleme ve baskılara, uygulanan şiddet ve yapılan işkencelere rağmen halkın bir araya gelerek 3 gün boyunca Rojava'yla dayanışma amacıyla nöbet tuttuğunu ve nöbetin amacına ulaştığını belirten Aydoğan, “Burada 3 günden beri bu halka yaptığınız zulüm ve işkencedir. 12 Eylül'de yapılmayan işkenceler yapıldı. Polisler insanları aynen 12 Eylül döneminde olduğu gibi yere yatırarak, başlarına basarak gözaltı işlemi gerçekleştirdiler. Bu olacak bir şey mi? Bu talimatsız yapılacak bir şey mi? Bütün bu talimatları vereceksin, Kürt halkına tüm bu zulümleri reva göreceksin ondan sonra da kalkıp demokratik çözümden, demokratik barıştan bahsedeceksin. Böyle olmaz. Bu nedenle bir kez daha kendilerini buradan uyarmak istiyoruz. Demokratik barış süreci ciddi bir süreçtir. Sayın Öcalan bu sürece ciddi yaklaşıyor. Karşısında da ciddi bir muhatap aramaktadır. Eğer muhatabım diyorsanız o zaman ciddi yaklaşacaksınız” dedi.

Açıklamanın ardından halaylar çekildi. Halaylardan sonra ise kalabalık kitle geldikleri memleketlere doğru yola çıktı. Bu arada Ceylanpınar'a gelmek üzere yola çıkan ve Viranşehir'de engellemeye takılarak, oturma eylemi yapan Gaziantep, Mersin ve Adana gruplarının da eylemlerini sonlandırarak, geriye dönmeye başladıkları öğrenildi

HABERE YORUM KAT