1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Rojava Katliamı Protesto Edildi
Rojava Katliamı Protesto Edildi

Rojava Katliamı Protesto Edildi

HDK, Rojava'da 70 Kürdün öldürülmesini protesto ederek, Türkiye hükümetini çözüm sürecinde

A+A-

El Kaide bağlantılı El-Nusra'nın saldırısı sonucu dün Halep'in Sefire ilçesine bağlı Tel Aran ve Tel Hasıl beldelerinde yaşayan çoğunluğu kadın ve çocuk olmak üzere 70 Kürt öldürülmüş, 350 sivil rehin alınmıştı.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) İstanbul Meclisi Galatasaray Lisesi önünde dün akşam saat 19:00'da bir açıklama yaptı.

Taksim Meydanı'na yürümek isteyen grubun önüne, polis TOMA'larla barikat kurdu. Grup ise polis barikatının önünde oturma eylemi yaptı.

Eyleme BDP İstanbul İl Örgütü temsilcileri, CHP Milletvekili Melda Onur dahil yaklaşık 2000 kişi katıldı. LGBT Blok ise eyleme dövizleriyle katıldı.

Eylem başlamadan önce İhsan Eliaçık Rojava'da yaşamını yitirenler için gıyabi cenaze namazı kıldırdı.

Basın açıklamasını okuyan HDK İstanbul Meclisi yürütme kurulu üyesi Ahmet Saymadi şöyle dedi:

"El-Kaide bağlantılı, Nusra adı verilen çeteler Suriye'de ortaya çıkan iç karışıklıktan bu yana Türkiye, Suudi Arabistan, Katar ve İsrail'in desteğini alarak Arap Alevilerini, Hristiyanları, Laik Sünnileri, Arap Komünistlerini katlediyor. Bu çetelerin en önemli lojistiğini, desteğini Türkiye sağlıyor. Kürt halkının demokrasi ve özgürleşme mücadelesinde önemli bir tarihsel dönemece tekabül eden ve birinci yılını dolduran Rojava devrimini selamlarken, Nusra çetelerinin Kürtlere ve diğer halklara yaptığı saldırıları en set şekilde kınıyoruz. Türk devleti bu çetelere dönük desteğine acilen son vermeli.

"Bir yandan “kendi Kürdüyle” barış görüşmeleri yaparken diğer yandan sadece resmi sınırların böldüğü diğer Kürtleri imhayla tehdit etmek barıştan ne anlaşıldığını da ortaya koyuyor.  Sınırlar kaç parçaya bölmüş olursa olsun Kürt halkı bir bütündür. Kürdistan'ın bir parçasındaki Kürtlere yönelik tavır aynı zamanda diğer parçalardakilere de gösterilmiş demektir. Kürt halkının kazanımlarını tanıyın, uzatılan barış elini tutun ve adım atın."

Eylemde "Rojava katliamının hesabı sorulacak" yazılı pankart açıldı. Eylem, "Diren Rojava LGBT seninle", "Her yer Rojava her yer direniş", "AKP'ye destek olma, katliama ortak olma" yazılı dövizlerle, "Diren Rojava LGBT seninle" ve "Bıji berxwedana Rojava" sloganlarıyla sona erdi. (AS/NV)

HABERE YORUM KAT