1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Rojava heyetinden Bağlar Belediyesi'ne ziyaret
Rojava heyetinden Bağlar Belediyesi'ne ziyaret

Rojava heyetinden Bağlar Belediyesi'ne ziyaret

'Rojava Devrimi'nin ardından alt ve üst yapı çalışmalarını hızlandıran Demokratik Birlik Partisi (PYD) yetkilileri, belediye, imar ve şehircilik alanında yapılan faaliyetleri yerinde incelemek amacıyla Bağlar Belediyesi'ni ziyaret etti.

A+A-

Rojava'nın farklı şehirlerinden belediye meclis üyelerinin yanı sıra Rojava'nın Derik, Cizre ve Kobani belediye eş başkanlarının da içinde bulunduğu 14 kişilik heyet, Bağlar Belediyesi'ni ziyaret etti. Belediyenin hizmet binasında Bağlar Belediye Başkanı Yüksel Baran ve Başkan Yardımcısı Nimet Taş tarafından karşılanan heyet, Bağlar ilçesinde belediyenin genel çalışmalarının yanı sıra sosyal projeler hakkında bilgi aldı.

Suriye hükümetinin kontrolünden çıkan Rojava'nın farklı etnik yapısı nedeniyle Kürt, Ermeni, Arap ve Çeçen halklarının bir arada yaşamasının iyi bir örnek olduğunu söyleyen Rojava yetkilileri, kurdukları meclislerde tüm Rojava halkını temsil ettiklerini dile getirdi.

Amudê Belediye Eş Başkanı Berîvan Yunus, Diyarbakır'daki belediyelerin çalışmalarını yerinde incelemek amacıyla geldiklerini belirterek şunları söyledi: “Kuzey Kürdistan'da oturtulmuş bu sistemi bizim orada uygulamak istiyoruz. Rojava belediyeleri devrimden sonra elimize geçti. Belediyecilik ile ilgili fazla bilgi sahibi değiliz.” 

'Devrimle birlikte demokratik özerklik sistemini inşa ediyoruz'

“Düne kadar Rojava belediyeleri Suriye devletinin elindeydi” diyen Yunus,“Halk için yapılan bir hizmet yoktu. Bu şartlar altında kent sistemi diye bir sistemden bahsetmek mümkün değildi. Bunun için belediye çalışmalarımız zor şartlar altında yapılmaktadır. Devrimle birlikte demokratik özerklik sistemini inşa ediyoruz. Şehirlerimizde artık kent sistemi uygulamasını başlatmayı istiyoruz, bu yüzden buradayız.”

'Barzani'nin şehit ailelerinden özür dilemesini bekliyoruz'

Yunus, Güney Kürdistan Bölgesel Başkanı Mesut Barzani'nin Rojava'da yapılan devrimi görmezden geldiğini kaydetti. Barzani'nin PYD'nin Suriye ordusu ile bir bağlantısının olduğu iddiasını hatırlatan Yunus, “Bu çok üzücü bir şey. Biz bu konuşmasını protesto ediyoruz, utanç verici bir konuşmaydı. Bu konuda bütün şehit ailelerinden özür dilemesini bekliyoruz. Nitekim Rojava şehitlerinin kanı bizim namusumuzdur. Barzani'nin akrabası olan Sayın Şex Abdulselam Barzani de Rojava devrimini selamlamış ve başarılarını dile getirmişti” şeklinde konuştu.

'Bağlar Belediyesi'ni taktir ediyoruz'

Derik Belediye Başkan Yardımcısı Ziyad Zeki Muhammed de, Diyarbakır'a Rojava Kürdistan'ın birçok bölgesinden geldiklerini söyleyerek, “Biz Kürdistan'ın başkenti Diyarbakır'a geldiğimiz için gerçekten çok heyecanlıyız. Bağlar Belediyesi'nin çalışma sistemini yerinde inceleyip çalışmalarından örnekler alacağız. Burada çok güzel çalışmalar var. Bizde buradan kazandığımız tecrübeyi Rojava'da pratikte uygulayacağız. Bağlar Belediyesi'ni taktir ediyoruz. Umarım bizde bu güzel parkları halkımız için orda yaparız” diye konuştu.

Kobani'ye bağlı Reqa Meclis Başkanı Arap asıllı Ewwas Xelil ise isteklerinin Rojava'da Diyarbakır gibi bir şehir kurmak olduğunu dile getirdi. Xelil, “Rojava'da Kürt, Arap, Ermeni ve Asuri gibi birçok halk yaşıyor. Bu güzellikleriyle büyük bir avantaja sahibiz” dedi.
Ermeni asıllı Nubar Hagop: Sükunetimizin bozulmaması için mücadelemize devam edeceğiz.

Ermeni asıllı Kamişlo Belediye Meclis Üyesi Nubar Hagop ise, “Ben bir Ermeni olarak bu hareketin içinde yer alıyorum. Kamışlo Belediyesi'nden geliyorum. Kürt, Arap, Ermeni, Asuri biz hepimiz müstesna bir sükunet içinde yaşıyoruz. Bizi ağırladıkları için Diyarbakır belediyelerine çok teşekkür ederiz. Buraya geldiğimiz için çok mutluyuz. Hangi dine sahip, hangi ulustan olursa olsun zerre değin fark gözetmeksizin demokratik özerklik sistemi çatışı altında hepsine bir bakarak çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Yaşadığımız bu sükuneti kimsenin, bozmaması için mücadelemize devam edeceğiz” diye kaydetti.

Bağlar Belediye Başkan Yardımcısı Nimet Taş da, belediye olarak yaptıkları hizmetleri Rojava heyetiyle paylaştıklarını söyleyerek şöyle konuştu: “Rojava'dan gelen bir heyet belediyemizi ziyaret etti. Bizde bugüne kadar imar, belediye ve diğer yaptığımız çalışmalarımızı paylaştık onlarla. Arkadaşlarımız Rojava'da yeni bir sistemle belediye çalışmalarına başlayacaklar. Belediye olarak yaptığımız önemli projeleri Rojava heyetiyle paylaştık. Yeni bir sistem kuruyorlar, onlar için elimizden geleni yapmaya hazırız.”  

Ziyaretin ardından Belediye Başkan Yardımcısı Nimet Taş'ın öncülüğünde Bağlar'a bağlı parkları gezen Rojava heyeti, Newroz Parkı'nda duygusal anlar yaşadı.

HABERE YORUM KAT