1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Rojava dayanışmasına destek istendi
Rojava dayanışmasına destek istendi

Rojava dayanışmasına destek istendi

Rojava ile Dayanışma Sekreteryası: Rojava desteklenmesi gereken bir özgürlük numunesidir.

A+A-

Rojava ile Dayanışma Komisyonu Sekretaryasında yer alan DTSO Başkan Yardımcısı Şilan Elmas, Rojava İle İlişkileri Geliştirme Koordinasyon Kurulu Üyesi Hüseyin Durmaz ve Rojava ile Dayanışma Sekreteryasından Türki Gültekin ile Şaban Turhan destek ziyaretlerini sürdürüyorlar.

Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi ile Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Başkanı M. Erkan Azizoğlu'nu ziyaret eden Elmas ve beraberindeki heyet Rojava ile dayanışmanın güçlendirilmesi talebinde bulundu.

Baro ziyaretinde konuşan Elmas, 'Önceki gün de Eczacılar Odası'na giderek kampanya hakkında bilgi aldık. Kampanyanın süresini uzatarak daha güçlü bir hamle nasıl yapabileceğimizi, ekonomik ve siyasi açıdan neler yapabileceğimizi konuşmamız gerek' dedi.

Rojava'da Kürtlerin nadiren ele geçebilecek bir fırsat yakaladığını belirten Baro Başkanı Tahir Elçi ise, 'Bu sebeple elimizden geleni yapmamız gerek. Suriye'de adeta taş üstünde taş kalmadı. Bu nedenle her tür desteğe ihtiyaç var. Desteğin artması için elimizden geleni yapacağız. Belki de toplum tam olarak ihtiyaçlar konusunda ikna olmuş değil. Bunun için de çalışma yapmak gerek' dedi.

Burada söz alan Rojava ile Dayanışma Sekreteryasından Şaban Turhan, 'Rojava'da tüm kültürel ve dinsel kimlikler bir arada yaşamanın yolunu arıyorlar. Ortadoğu'da din temelli devletleşme yaklaşımlarına karşı, din eksenli oyunu bozacak bir sistem oluşturuluyor Rojava'da. Bu nedenle desteklenmesi gereken bir özgürlük numunesidir' dedi.

Daha sonra Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Başkanı M. Erkan Azizoğlu'nu ziyaret eden heyet, Azizoğlu ile de duyarlılığı arttırma yolları hakkında sohbet etti. Buradaki sohbette, sadece yardımların değil, ticari ilişkilerin de gelişmesi gerektiği dile getirildi.

HABERE YORUM KAT