1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Robotik cihaz Diyarbakır’da
Robotik cihaz Diyarbakır’da

Robotik cihaz Diyarbakır’da

Sağlık Bakanlığı tarafından Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gönderilen robotik cihaz, yürümede normal tedavi sürecinden erken başarı sağlıyor.

A+A-

Sağlık Bakanlığı tarafından Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne 1 milyon lira değerinde robotik cihaz gönderdi. Robotik cihaz sayesinde, rahatsızlıklar nedeniyle bacaklarını kullanamayanlar, normal tedavi sürecinden daha erken yürüyebiliyor.

Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Murat Baloğlu, robotik cihazdaki simülasyon ve 3 boyutlu görüntüleme sistemi sayesinde hastaların yürümek için daha kolay motive olduğunu kaydetti.


Sağlık Bakanlığı, Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesine 1 milyon lira değerinde robotik cihaz gönderdi. Robotik cihaz sayesinde, rahatsızlıklar nedeniyle bacaklarını kullanamayanlar, normal tedavi sürecinden daha erken yürüyebiliyor. Daha önceden Urfa’ya gönderilen robotik cihaz, Diyarbakır’da da kullanılmaya başlandı. Parkinson ve nörolojik hastalıklar ile çeşitli rahatsızlıklar nedeniyle bacaklarını kullanamayan hastalar, tedavi sayesinde durumlarına göre bir ayda yürüyebiliyor.

Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Murat Baloğlu, robotik cihazla ilgili bilgi verdi. 8 fizyoterapistle hastalara haftada 2 seans tedavi uygulandığını belirten Baloğlu, robotik cihazdaki simülasyon ve 3 boyutlu görüntüleme sistemi sayesinde hastaların yürümek için daha kolay motive olduğunu kaydetti.


‘Cihaz, büyük destek veriyor’


Travmaya maruz kalmış, bel kemiklerinde kırık sonucu felç geçirmiş hastalarının olduğunu ve bunların yürümeyi hayal bile edemediğini kaydeden Baloğlu, “İşin psikiyatrik yönü de var. Hasta bu cihaza girdiği zaman, beyinde bir yürüme merkezi oluşturmaya çalışıyoruz. Cihaz, hastanın yürümesine hem kaslarını geliştirerek hem de psikolojik ve fizyolojik anlamda destekte bulunuyor. Bundan bayağı fayda görecekler. Bu cihazı kullanmamızın en büyük amacı, felç, travma geçirmiş, bacaklarını kullanamayan, bununla ilgili sıkıntı yaşayan hastalarımızın, yürümesini, kaslarını güçlendirmesini sağlamaktır. Günlük yaşama uyumlarını sağlamak amacıyla kullanılan bir cihazdır” dedi.


‘Sağlık turizmi gelişir’


Daha önceden bir fizyoterapistin, günlerce hastayı aldığını, kaslarını güçlendirdiğini ve daha sıkıntılı ve uzun bir iş yaptığını hatırlatan Baloğlu, normalde 8-9 ayda alacakları mesafeyi, bu cihazla bir ayda aldıklarını söyledi. Hastaların artık İstanbul ve Ankara gibi büyük kentlere gitmek zorunda kalmadığını dile getiren Baloğlu, bölgenin farklı illerinden hasta beklediklerini, robotik yürüme cihazı sayesinde Diyarbakır'da sağlık turizminin de gelişeceğini belirtti.
 
Fizyoterapist Muhammed Avcı ise tedavi sayesinde yürümeye başlayan hastaların mutlu olduğunu söyledi. Yürüyemeyen çocukların cihaza kolay uyum sağladığını ifade eden Avcı, "Özellikle çocuk hastalarımız, monitör desteği ve avatar simülasyonu sayesinde çizgi film havasında zevkle yürümeye motive oluyor. Çocuk hastalar, simülasyonda kendini görüyor. Puanlar toplayarak oyun şeklinde bunu daha rahat yapıyor. Üç boyutlu olarak kendi yürüyormuş gibi, sağ ve sol ayaklarını ayarlıyor" dedi.


Trafik kazası nedeniyle yürüyemediğini dile getiren 19 yaşındaki Metin Mehdi, "Her iki ayağım da felçti, hissedemiyordum. Tedavi için Diyarbakır'a geldim, bu robotu gördüm. 2 hafta önce tedaviye başladım. Cihaz sayesinde bastonu attım, her geçen gün yürümem düzeliyor" diye konuştu.


Hasta yakını Abdullah Mert ise Silvan ilçesinden geldiklerini söyledi. Tedavinin Diyarbakır'da uygulanmasıyla diğer kentlere gitmek zorunda kalmadıklarını belirten Mert, bunun maddi ve manevi büyük avantaj olduğunu vurguladı.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler