1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Roboskili ailelerden Baydemir`e taziye ziyareti
Roboskili ailelerden Baydemir`e taziye ziyareti

Roboskili ailelerden Baydemir`e taziye ziyareti

Roboski`de yaşanan katliamda yakınlarını kaybeden aileler ağabeyi Aziz Baydemir`in vefatından dolayı Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir`e taziye ziyaretinde bulundu. Baydemir, “Roboski hakkına kavuştuğunda, bu topraklara barış gelecekti

A+A-
Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, üç gün önce yaşamını yitiren ağabeyi Aziz Baydemir için kurulan Hevedanlılar Yas evine taziye ziyaretlerini kabul ediyor. Baydemir'i ziyaret eden Roboskili aileler üzüntülerini bildirerek, Baydemir ailesine başsağlığı diledi.  Aileler adına konuşan İmam Mehmet Kara bu ziyaretin güzel günlerin başlangıcına vesile olmasını temenni ederek, "Barış ve kardeşliğin başlangıcı olması, üzerimizdeki kara bulutların dağılmasına, dağlardaki yüzlerce çocuğun ailelerine kavuşmasına vesile olmasını diliyorum" şeklinde konuştu. . 
 
"Roboski'den buraya kadar başımın üstüne geldiniz" diyen Baydemir de "Allahım, sen hakkı üstün kıl, kimsenin hakkını boşa çıkartma. Roboskî'nin acısı 40 milyon Kürt halkının acısıdır. Roboskî, tüm Kürtlerin yürek acısıdır." diye konuştu.
 
Roboski'de büyük bir zulümle çocukları annelerinden ayırdıklarını anımsatan Baydemir, şunları söyledi: "Bu halk Roboskî çin dua ediyor.  Ölüm haktır, cennet haktır,  cehennem de haktır,  Allah veriyor, Allah alıyor. Ama zulüm zordur, zahmettir, zulüm kabullenir gibi değildir. Bu kadim topraklarda dileğimiz odur ki ölüm sadece Allah'ın emri ile gerçekleşsin. Kimse kimseyi öldürmesin.  Kimse kimseye zulmetmesin. Benim inancım şu ki, Roboski hakkına kavuştuğunda, bu topraklara barış gelecektir.  Allah'tan dileğim o ki, hiçbir anne baba evlat acısı görmesin. Bu da ancak barış ile mümkün olur. 
 
Taziye ziyaretlerinin acıları hafiflettiğine dikkat çeken Baydemir, "Böyle acılı bir günde bizleri yalnız bırakmayan tüm dostlarımıza teşekkür ediyorum" dedi.  
 
Baydemir'i ayrıca Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, Batman eski Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan, GÜNSİAD Başkanı Şah İsmail Bedirhanoğlu, Reşit Cantürk, Fahrettin Akyıl, Kemal Polat'ın da aralarında bulunduğu işadamları, akademisyenler, sivil toplum örgütü temsilcileri ziyaret etti. Büyükşehir Belediyesi Hafize İpek, Genel Sekreter Fahrettin Çağdaş, daire başkanları ve belediye çalışanları da ziyaret ederek, taziyelerini sundu.

HABERE YORUM KAT