1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Roboskili aileler: 40 yıl da geçse unutturmayacağız
Roboskili aileler: 40 yıl da geçse unutturmayacağız

Roboskili aileler: 40 yıl da geçse unutturmayacağız

Katliamın 209'uncu haftasında "adalet" arayışlarını sürdüren Roboskili aileler, "Değil 4 yıl, 40 sene geçse de asla ama asla sizleri unutmayacağız ve unutturmayacağız" açıklaması yaptı.

A+A-

Şırnak'ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyünde 28 Aralık 2011'de Türk savaş uçakları tarafından katledilen 34 yurttaşın aileleri, 209'uncu kez adalet arayışında bulundu.

Roboski Derneği önünde bir araya gelen aileler çocuklarının fotoğraflarını ve "Roboski için, adalet için failler yargılansın" pankartı taşıdı. Aileler adına açıklama yapan Kıymet Encu, Roboski katliamını unutturmaya ve gündemden tamamen düşürmeye yönelik çabalar sarf edilmeye çalışıldığına dikkat çekerek, Roboski katliamını dillendirmekten ve söylemekten asla geri kalmayacaklarını söyledi.
 
'Hesap sorulana kadar onurlu ve kararlı mücadelemiz sürecek'
 
Roboski katliamının siyasi ve askeri sorumlularından hesap sorulmadıkça kararlı ve onurlu mücadelelerinden asla vazgeçmeyeceklerinin altını çizen Encu, "Hepinizin bildiği gibi geçen pazartesi Roboski katliamında yitirdiklerimizin yıldönümü anmasıydı. Her türlü baskıya, ablukaya, tutuklamalara rağmen bizleri yalnız bırakmayan değerli halkımıza sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Kocaeli, İstanbul, Antalya, Bursa, İzmir ve birçok ilde Roboski katliamının anmasını yürüyüşle protesto eden öğrencilere, sivil toplum örgütlerine, parti üyelerine ve vicdanlı insanlara AKP polisleri pervasızca saldırdılar, darp ettiler, gözaltına aldılar ve hatta tutukladılar. Bu zihniyeti nefretle kınıyoruz" dedi.
 
'4 yıl değil, 40 yıl da geçse unutmayacağız, unutturmayacağız'
 
AKP hükümetinin bölgede başlattığı soykırım saldırılarına dikkat çeken Encu, Silopi, Cizre ve Sur'da yapılan katliamların Roboski'nin devamı olduğunu söyledi. Encu, "Bu nasıl insanlık, bu nasıl vicdan anlamakta zorlanıyoruz? Kürt halkı bu barbarlığa, zulme ve insanlık dışı uygulamalara asla boyun eğmeyecektir. Bunların hesabını er veya geç vereceksiniz. Cizre, Silopi ve Sur yalnız değildir. Buradan şehitlerimizin huzurunda bir kez daha söz veriyoruz. Değil 4 yıl, 40 sene geçse de asla ama asla sizleri unutmayacağız ve unutturmayacağız" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT