1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Roboski’de 47’inci ay geride kaldı
Roboski’de 47’inci ay geride kaldı

Roboski’de 47’inci ay geride kaldı

Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski (Ortasu) köyünde, Türk Silahlı Kuvvetlerine ait savaş uçaklarının 34 kaçakçı köylüyü katletmesinin üzerinden 47 ay geçti.

A+A-

 28 Aralık 2011 tarihinde gerçekleşen ve Roboski katliamının yıldönümüne yaklaştığımız bu günlerde, gerek adli gerekse idari iğne ucu kadar gelişme kaydedilmedi.

Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyünde yaşanan katliamın üzerinden 47 ay geçti. Olayla ilgili olarak açıan soruşturmada bir arpa boyu bile yol alınamadı. Ailelerin acısı ilk günkü gibi taze. Aileler, katliamın yıl dönümünün yaklaşması nedeniyle bir açıklama yaptı.

Açıklamada konuşan Roboski Der Başkanı Veli Encü, Roboski katliamının yıldönümüne yaklaştığımız bu günlerde, gerek adli gerekse idari iğne ucu kadar gelişme kaydedilemediğine dikkat çekerek “Katliamın üzerinin örtülmesi için en ciddiyetsiz, yakışıksız ve üslupsuz yöntemlere başvurulmuş olması, içler acısı bir durumdur. Gün geçmemektedir ki, devlet eliyle yeni katliamlar ve adaletsizlikler yaşanmasın.Olağanüstü hal uygulamalarından sokağa çıkma yasakları ile çocuklar,kadınlar ve onlarca sivil insan hayatını kaybetmektedir. Erdoğan ve AKP hükümeti tıpkı Roboski katliamı için olduğu gibi bugün devlet tarafından katledilen siviller için  duyarsız tutum ve tavırlarıyla, yaptıkları açıklamalar ile şeytani bir yaklaşım sergilemeye devam ediyorlar” dedi.

Roboski katliamı aydınlatılmadığı gibi, günden güne Roboski ailelerine ve Roboski katliamını yazıp çizen, protesto eden yazarlara, aktivistlere sayısız üniversite öğrencilerine yönelik soruşturmalar açıldığına, bu kişilerin tutuklanıp cezaevlerine atıldıklarına işaret eden Encü “Son günlerde gazetecilere ve özgür basına yönelik baskılar kabul edilmez buluyoruz. Cumhuriyet Gazetesi genel yayın yönetmeni Can Dündar ve ine cumhuriyet gazetesinin  Ankara temsilcisi Erdem Gül'ün tutuklanmasını büyük bir adaletsizlik olarak görüyoruz.Şunu çok açık ifade ediyoruz.bu ülkede adalet ve hukuk tamamen cumhurbaşkanı ve mevcut iktidar partisi AKP’nin vesayeti altına alınmıştır.ve onların talimat ve baskıları ile işleyen bir yargı sistemi mevcut.

 

Yargı bağımsız olmadığı sürece bu ülkede toplum da ,basın da özgür olmayacaktır. Sizlerin aracılığıyla bir kez daha yenilemek istiyoruz ki; olayın failleri ortaya çıkarılana ve olaydan tüm kesimlerin utanç duyacağı günlere gelene kadar, mücadelemizi sürdüreceğiz. Roboski'ye Adalet nöbetimizi bugün bir suikast saldırısı sonucu öldürülen Diyarbakır Baro başkanı Tahir Elçi'nin son sözleri ile bitirmek istiyoruz. Bizler bu ülkede adalet istiyoruz,eşit ve özgür koşullar da yaşamak istiyoruz. silah, çatışma ve operasyon istemiyoruz,barış istiyoruz” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler