1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Roboski müzesi destek sergisi
Roboski müzesi destek sergisi

Roboski müzesi destek sergisi

Roboski Müzesi Girişimi'nin müze hazırlığı etkinlikleri kapsamında “Hafıza, Yüzleşme ve Dayanışma” resim sergisi Diyarbakır'da açıldı.

A+A-

Kayapınar Belediyesi ile Roboski Müzesi Girişimi tarafından ortak çalışmayla “Hafıza, Yüzleşme ve Dayanışma” resim sergisi Kayapınar Belediyesi Cegerxwin Kültür Merkezi Sergi Salonu'nun da açıldı.

Birçok ressamın resimlerinin sergilendiği sergide elde edilecek gelir açılacak Roboski Müzesi'ne kullanılacak. Serginin açılışına Roboski Müzesi Girişimi üyeleri, Roboski'li aileler, Kayapınar Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü İsmail Kardeş ve çok sayıda sanatsever katıldı.

Serginin açılışında konuşan Roboski Müzesi Girişimi sözcüsü dündü Öztürk,” 28 Aralık 2011'de Roboski'de çoğu çocuk 34 insanın katledildi. Ve bu katliamı yapanlar hakkında hiçbir hukuksal işlem yapılmadı. Bu yaşanan insanlık dramını unutturmamak için hazırlıklarını yaptığımız Roboski Müzesi'ne katkı amaçlı açtığımız serginin açılması için emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz “ dedi.

Bu acı unutulmaz

Roboski aileleri adına konuşan Ferhat Öncü, yaşananların unutulması ve hesap sorumaması halinde yeni katliamların yapılacağı bir ülkede yaşadıklarını belirterek,” Acımızı paylaşan dostların duyarlılıkları acımızı hafifletiyor. Yaşanan bu katliamın unutturmamak için aileler olarak mücadelemizi sürdüreceğiz “ şeklinde konuştu.

Kayapınar Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü İsmail Kardeş ise yaptığı konuşmada, böyle anlamlı bir girişeme ev sahipliği yapmanın ve yaşanan katliamın unutulmaması için yapılanların katkıları olmaları kendilerini için onur vereci olduğunu söyledi. “Hafıza, yüzleşme ve dayanışma “ isim sergi 20 - 27 Eylül tarihleri arasında açık kalacak

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT