1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Roboski katliamında 'takipsizlik'!
Roboski katliamında 'takipsizlik'!

Roboski katliamında 'takipsizlik'!

Şırnak'ın Uludere (Qilaban) ilçesine bağlı Roboski köyünde Aralık 2011'de 34 köylünü katledildiği soruşturmada Askeri Mahkeme "takipsizlik" kararı verdi.

A+A-

Türk savaş uçakları tarafından 28 Aralık 2011'de gerçekleşen katliama ilişkin açılan soruşturmada takipsizlik kararı verildiği belirtildildi.

Ailesinden bir çok kişiyi kaybeden Ferhat Encü, twitter üzerinde soruşturmanın tamamlandığını ve takipsizlik kararı verildiğini söyledi.Daha önce Diyarbakır Ağır Ceza Mahkemesi görevsizlik kararı vermişti. Askeri Mahkeme'nin kararı Roboski katliamının ikinci yıldönümü ardından geldi.

Hürriyet gazetesine konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Tanrıkulu, karara tepki göstererek, "Birbirlerini aklıyorlar" dedi Tanrıkulu, "İddia ediyorum; Başbakan Erdoğan da bu olay yüzünden er ya da geç uluslar arası ceza mahkemesinde insanlığa karşı suç işlemiş bir insan olarak yargılanacak" diye ekledi.

Kararda şöyle denildi:

TSK personelinin bahsi geçen TBMM ve Bakanlar Kurulu kararları çerçevesinde kanunun emrini icra kapsamında kendilerine verilen görev gereklerini yerine getirdiklerini, görevi yerine getirirken kaçınılmaz hataya düştükleri dolayısıyla eylemleri hakkında kamu davası açılmasını gerektiren sebep bulunmadığı anlaşıldığından soruşturma konusu bu olay hakkında 353 Sayılı Kanunu'nun 107. maddesi uyarınca şüphelilere ve müdafiler olaydan zarar görenlere ve vekillerine ve Genelkurmay'a tebliğinden itibaren 15 gün içinde askeri veya sivil askeri makamlara veya bizzat askeri savcılığa sözlü veya yazılı müracaatla itiraz etmeleri halinde itiraz incelemesi en yakın Askeri Mahkeme sıfatıyla Hava Kuvvetleri Askeri mahkemesinde yapılmak üzere kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi.

HABERE YORUM KAT