1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Roboski anması Elçi'ye adanacak
Roboski anması Elçi'ye adanacak

Roboski anması Elçi'ye adanacak

Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyünde, 28 Aralık 2011 tarihinde, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait savaş uçaklarıyla bombalanmasıyla gerçekleşen 34 kişinin yaşamını yitirdiği katliamının 4. yıldönümü olan, 28 Aralık 2015 günü, bir dizi etkinlik ge

A+A-

Bu yıl 4.’sü yapılacak olan Roboski anması Diyarbakır’da katledilen insan hakları savunucusu Baro Başkanı Tahir Elçi’ye adanacak.


Roboski katliamının 4. yıldönümü programı için Roboski aileleri, HDP Şırnak milletvekili Ferhat Encü, Şırnak ve Uludere’deki HDP ve DBP yöneticileri, kısa adı Roboski-Der olan Roboski’ye Adalet, Yeryüzüne Barış Derneği’nde bir araya geldiler.


Yapılan tartışmalar sonrasında, bölge kentlerinde yaşanan katliamları protesto etmek, katliamlara karşı halkın öz yönetim ilanlarına destek vermek, ayrıca var olan savaşa karşı barışa destek vermek için, anla etkinliklerinin ana teması da “Katliamlara karşı özyönetim, Savaşa karşı barışı savunuyoruz” olarak belirlendi.


Öte yandan aynı toplantıda anma programının ana hatları belirlendi. Bu sene yapılacak olan katliam anması, Diyarbakır Balıkçılarbaşı semtinde, ayakları zarar gören Dört Ayaklı Minare için düzenlediği basın açıklamasından sonra, 28 Kasım günü katledilen, Roboski ailelerinin de avukatı olan ve insan hakları savunucusu Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi‘ye adanması benimsendi.


Roboski katliamı 4. yıldönümü anma programı kesinleştiğinde, program oluşturulan anma komitesinin gerçekleştireceği basın açıklaması ile kamuoyuna duyurulacağı bildirildi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler