1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Robaski anneleri çizerken, tual ıslandı
Robaski anneleri çizerken, tual ıslandı

Robaski anneleri çizerken, tual ıslandı

Kayapınar Belediyesi eğitim destek evlerinde resim hocası olan Muazzez Filiz 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nde açacağı ve kadın ve direniş temalı resim sergisi için çalışmalarını sürdürüyor.

A+A-
Filiz, yaptığı resimlerin kadının yaşadığı sorunları görsel dilde sunmak ve düşündürmek için yaptığı belirti.
Kayapınar Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren eğitim destek evlerinde resim hocası olan Muazzez Filiz 6 Mart tarihinde açacağı resim sergisi için Kayapınar Belediyesi Bahar Yaşam Evi'nde çalışmalarını sürdürüyor.
 
Yağlı boya çalışmalarında Paris katliamı, Roboski'li anneler, kadına şiddet, çocuk gelinler, barış anneleri, göç ve çocuğa yönelik konularını işleyen Muazzez Filiz, çalışmasıyla kadının yaşadığı sorunları görsel dilde sunmak ve düşündürmek olduğunu belirti. Filiz,” Kürt coğrafyasında yaşanan savaş en çok kadınları etkiledi. Kadının toplumdaki yeri değişmesine rağmen, kadına yönelik şiddet ve kadın mağduriyetleri gönümüzde devam ediyor. Bu amaçla 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nde kadınların yaşadığı sorunları resimlerle dile getirmek için Leyla Çakıl isimli arkadaşımla birlikte dört aydır açacağımız sergi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.6 Mart tarihinde yaptığımız yirmi dokuz resimden oluşan sergiyi Cegerxwin Kültür Merkezi'nde açacağız “ şeklinde konuştu.
 
Roposki Anıtı önünde sergileyeceğiz
 
Raboski'li anneleri ve Paris'te katledilen üç fidanının çizimlerini yaparken gözyaşlarını tutamadıklarını belirten Filiz,” Özellikle Roboski'li anneler ile katledilen üç kadın arkadaşın işlendiği resimleri çizerken zorlandık. Bir kez daha yüreğimizden bir barça koptu. Resim sergimiz 6-8 Mart tarihleri arasında kültür merkezinde sergiledikten sonra daha çok kişilere ulaşılması için Kayapınar Belediyesi Rojava Parkı içinde bulunun Roboski Anıtı önünde açacağız “ şeklinde konuştu.
 

HABERE YORUM KAT