1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Resmi işlem mi, o da nedir ki?
Resmi işlem mi, o da nedir ki?

Resmi işlem mi, o da nedir ki?

Diyarbakır Valiliği'nin; haklarında çok sayıda yolsuzluk, üsülsüzlük ve keyfi uygulama iddiaları olan sulama birliklerini soruşturmak için oluşturduğu denetleme komisyonunun ulaştığı en önemli noktalardan biri faturasız tahsilat ve harcama işlemleri oldu.

A+A-

Vali Yardımcısı Mehmet Yiğit'in başkanlığındaki komisyon tarafından yapılan ve 10 Mayıs 2013 tarihinde tamamlanan 2012 yılına ait sulama birliklerinin denetlemesinde şok ayrıntılara ulaşıldı. Söz konusu raporlara ulaşan ve gerçekleri kamuoyu ile paylaşmak için başlattığımız yazı dizisinin bugünkü bölümünde hemen tüm sulama birliklerinde ortak nokta olan faturasız işlemler var.Çermik Halilan Sulama Birliği'nin 01.01.2012 – 31.12.2012 tarihleri arasındaki mali ve idari denetimini gerçekleştiren komisyon,çok sayıda faturasız tahsilat ve gider yapıldığını tespit etti.

FATURASIZ ÖDEMELER İÇİN MALİYEYE BAŞVURU

Birlik yönetimi hem yaptığı ödemeler hem de tahsilat konusunda faturasız işlem yaparak açıkça suç işlerken,konuyla ilgili tespitler,komisyon tarafından tek tek rapora geçirildi.

Komisyon,bu üsülsüzlüklerin birlik muhasebe işlemlerinin muhasebe konusunda bilgisi olmayan kişiler tarafından yapılmasından kaynaklandığını tespit ederek bunun için acil olarak muhasebe konusunda uzman bir kişinin göreve getirilmesi konusunda Çermik Halilan Sulama Birliği yönetimini uyardı. Komisyon,yapılan faturasız işlemlerin vergi açısından incelenmesi için de Diyarbakır Vergi Dairesi Başkanlığı'na başvuruda bulundu.

VERGİ VE SGK BORÇLARINI ÖDEMEK YOK (!)

Ortaya çıkan bir diğer önemli gerçek ise diğer sulama birliklerinde olduğu gibi Çermik Halilan Sulama Birliği yönetiminin de vergi ve SGK borçlarını ödememesi oldu. Bu durum raporda,”Birliğin Vergi Dairesine olan borcunun 16.000,00.-TL, SGK'ya olan borcunun 113.500,00.-TL olmak üzere toplam borcunun 176.650,00.-TL olduğu, toplam tahakkuk tutarının 95.450,00.-TL, toplam tahsil edilen alacakların 86.564,00.-TL olduğu, çiftçilerden 8.901,00.-TL tahsil edilmemiş alacakların olduğu tespit edilmiştir.” ifadeleriyle yer buldu.

VATANDAŞA 'FAHİŞ SU FİYATI' KAZIĞI

Komisyon,Çınar Göksu Sulama Birliği'nin ise ürün başına alması gereken sulama ücretinin çok üzerinde rakamlarla suyu üreticilere vererek yüzlerce çiftçiyi mağdur ettiğini ortaya çıkardı. Raporda,”Birlik Meclisinin 30/11/2011 tarih ve 01 nolu kararının incelenmesinde hububat için 25,00 TL/Da. pamuk ve mısır bitkileri için ise 35,00 TL/Da alınmasına, hububat ücretlerinin peşin, pamuk, mısır ve diğer ürünler için ise yarısının 30 temmuz, kalan yarısının ise son ödeme tarihinin 30 kasımda olması kararının alındığı anlaşılmıştır. 2012 Yılında uygulanacak Sulama Ürün Ücret Ödeme Çizelgesinin, Bakanlar Kurulunca onaylanmış ve 04.05.2012 tarihli 28282 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren ve 6172 sayılı Sulama Birlikleri Kanunun 6. Maddesinin 15. Fıkrasının (ı) Bendi gereğince hazırlanan 2012 yılında sulama birliklerince işletilen sulama tesislerinde uygulanacak ve eşik değer olarak kabul edilen su kullanım hizmet bedeli tarifelerinin üzerinde olduğu görülmüştür.” ifadelerine yer verildi.

'BEYANNAME VERMEYEN ÇİFTÇİLERİN KAYITLARI YOK'

Komisyonun denetlemesinde kusurlu bulunan bir diğer sulama birliği ise Kralkızı Sulama Birliği oldu. Birlik yönetiminin sulama yapan ve birlik üyesi olmayan çiftçiler ve beyanname vermeyen çiftçilerle ilgili hiçbir çalışma yapmadığı tespit edildi.Komisyon,ayrıca Kralkızı Sulama Birliği yönetiminin de çiftçilerden yasal standartların üzerinde sulama ücreti alarak mağduriyete yol açtığı sonucuna ulaştı.

'KANUNA AYKIRI İŞLEMLERLE ÇİFTÇİ MAĞDUR EDİLDİ'
 

Raporda,”2012 Yılında uygulanacak Sulama Ürün Ücret Ödeme Çizelgesinin, Bakanlar Kurulunca onaylanmış ve 04.05.2012 tarihli 28282 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren ve 6172 sayılı Sulama Birlikleri Kanunun 6. Maddesinin 15. Fıkrasının (ı) Bendi gereğince hazırlanan 2012 yılında sulama birliklerince işletilen sulama tesislerinde uygulanacak ve eşik değer olarak kabul edilen su kullanım hizmet bedeli tarifelerine göre belirlenmediği,uygun olmayan su kullanım hizmet bedeli için; 22.03.2011 tarih ve 27882 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 6172 sayılı Kanunun mevcut birlikler başlıklı geçici birinci maddesinde; “Bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihte 26.5.2005 tarihli ve 5355 sayılı Mahalli İdare Birlikleri Kanununa göre kurulmuş olan sulama birlikleri onsekiz ay içinde durumlarını bu Kanuna uygun hale getirmek zorundadır 'ibaresindeki yasal süre içerisinde durumunu adı geçen kanuna uyarlamadığı ve meclis kararında alınan ücret üzerinden tahsil edildiği belirtilmiştir.” denildi.

SİLVAN-BATMAN'DA DA AYNI SKANDALLAR

Komisyonun,incelemesinde Batman-Silvan Sulama Birliği yönetiminin de belirlenen birim başına ücretin üzerine çıkarak üreticileri mağdur ettiği,yasalara uygun olarak personel çalıştırılmadığı,sulama için belirlenen hedef rakamlarına ulaşılmadığı,yüklü oranda vergi ve SGK borçları olduğu,çok sayıda faturasız tahsilat ve gider işleminin yapıldığı,tahsilat için belirlenen hedefe ulaşılmadığı gibi sonuçlara ulaşıldı. Bir çok sulama birliğinde olduğu gibi Batman-Sulama Birliği'nde de Ziraat Mühendisi çalıştırılmayarak yasalara göre açıkça suç işlendiği ifade edildi.

GÖZLER ARTIK MALİYE VE SGK'DA

Bölgedeki 6 sulama birliği ile ilgili denetlemeyi tamamlayarak rapor haline getiren Valilik Denetleme Komisyonu,suç unsuru oluşturan işlem ve eksiklikler hakkında yasal işlem yapılması için vergi daireleri ve SGK müdürlüklerine başvuruda bulundu. Maliye ve SGK süreçlerinden sonra bu defa devreye yargı sürecinin sokulacağı öğrenildi. Yargı sürecinin sonunda sulama birliklerini çiftlik gibi yöneten ve devleti zarara uğratıp üreticileri mağdur eden sulama birliklerinin yöneticilerine ceza gelebileceği ifade ediliyor.

HABERE YORUM KAT