1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 'Resmen bir katliam girişimidir'
'Resmen bir katliam girişimidir'

'Resmen bir katliam girişimidir'

BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, Lice'de karakol yapımı protestosunda çıkan olaylarda yaşamını yitiren Medeni Yıldırım'ın ailesine başsağlığı dileyerek, “Tek amacı karakol inşaatını protesto etmek olan bir halkın üzerine ateş açılmış olması resmen bir

A+A-

BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, Diyarbakır'ın Lice ilçesine bağlı Yakacık köyünde karakol yapımını protesto yurttaşlarla askerler arasında çıkan olaylarda yaşamını yitiren Medeni Yıldırım'ın vefatı nedeniyle başsağlığı mesajı yayınladı. Mesajda, karakol yapımına karşı protesto eylemi gerçekleştiren halkın geri döndüğü sırada askerler tarafından ateş açıldığını belirtilirken, bir kişinin yaşamını yitirdiği, 3′ü ağır olmak üzere 10 kişinin yaralandığı kaydedildi.

'Çok açık bir cinayettir'

Mesajda, “Protesto eylemini gerçekleştirenlerin tamamı sivil, silahsız köylülerdir. Köylülerin üzerine bu şekilde ateş açılması çok açık bir cinayettir, bir katliam girişimidir, alçakça düzenlenen bir provokasyondur. Yaralılardan birinin durumu çok ağır. Kurşun göğsünden girmiş arka taraftan çıkmıştır. Bizzat hedef gözetilerek ateş açılmıştır. Tek amacı karakol inşaatını protesto etmek olan bir halkın üzerine ateş açılmış olması resmen bir katliam girişimidir. Halkımız sağduyusunu korumalı ve provokasyonlara gelmemelidir. Ancak şu da bilinmelidir ki; bu alçakça saldırının hesabı sorulacaktır. Bu kanlı saldırıyı gerçekleştirenler, emri verenler, bu provokasyonu tertipleyenler derhal yargı önüne çıkartılmalıdır. Vali, kaymakam, komutan bu saldırının doğrudan sorumlusudur. Derhal görevlerinden alınmalıdır. Saldırıda yaşamını yitiren Medeni Yıldırım kardeşimize Allah'tan rahmet, ailesine, halkımıza başsağlığı, yaralılara da acil şifalar diliyorum” denilerek, demokratik kamuoyunun katliam karşısında duyarlı olması çağrısı yapıldı.

HABERE YORUM KAT