1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Resim yaparak çocuklarını okutuyor
Resim yaparak çocuklarını okutuyor

Resim yaparak çocuklarını okutuyor

DİYARBAKIR- Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde bir vatandaş, geçimini tuvaller üzerinde tarihi resimler çizip sağlıyor. Salih Kalkan adlı vatandaş, tuvaller üzerinde çizdiği resimleri satarak geçimini sağlıyor.

A+A-
Çocukluğundan beri resim sanatına ilgi duyduğunu belirten Kalkan, 8 nüfuslu bir ailesi olduğunu söyledi.
 
İki çocuğunun üniversite eğitimini aldığını ifade eden Kalkan, "Oğlum radyo sinema televizyon bölümünde kızım ise İngilizce öğretmenliği bölümünde okuyor. Liseye kadar olan eğitimimi dışarıdan okuyarak gerçekleştirdim. Ayrıca emekli memurum. Küçüklüğümden beri resim sanatıyla uğraşmaktayım. Şu anda 63 yaşındayım. El ve fırça yardımıyla resimlerimi çiziyorum. Silvan'da resim sanatına gereken önem verilmiyor.
 
 
Maddi imkansızlıklar yüzünden eğitim hayatım idame ettiremedim. Resim sergisi açmayı düşünüyorum. Bunu bile maddi imkansızlıklar yüzünden gerçeğe dönüştüremiyorum. Benim için resim hayat demek. Ekmek demek su demek aşk demek. Bu işi severek yapmasaydım bu kadar uzun süre bu yapamazdım. Özellikle Silvan'ın tarihi yerlerini tuvallerime yansıtarak Silvan tarihini yaşatmaya çalışıyorum" dedi.
 
 
(İHY-YRT-Y)

HABERE YORUM KAT