1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Reşha aşure günü düzenledi
Reşha aşure günü düzenledi

Reşha aşure günü düzenledi

Özel Reşha mesleki ve Tekniki Anadolu lisesinden Aşure günü etkinliği Diyarbakır Özel Reşha Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, düzenlediği aşure günü etkinliğinde 500 kişiye aşure dağıttı. Göletli parkta yapılan etkinliğe okul idarecileri, öğrenci ve vatan

A+A-

Diyarbakır Özel Reşha Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Fahrettin Akdağ, mübarek muharrem ayı münasebetiyle aşure günü etkinliği düzenlediklerini belirterek, “Muharrem ayının 10. günü olan aşure günü bereketli ve önemli bir gündür.

Bu güne aşure denmesinin sebebi, muharrem ayının 10. günü olmasındandır. Aşurenin Arapçada 10 manasına gelen aşara kelimesinden türetilmiştir. Bu tip etkinliklerin insanların sosyal ve kültürel açıdan bir birlerine yaklaşmasını ve dayanışmasını sağlar. Bir hadisi şerifte ‘Her kim aşure gününde ailesine ve ev halkına ikramda bulunursa cenab-ı hak da senenin tamamında onun rıskına bereket ve genişlik ihsan eder’ buyrulmaktadır.

Bu itibarla geleneksel olarak her yıl Türkiye genelinde eğitim verdiğimiz 24 okulda muharrem ayının 10. gününde aşure tekinliği düzenlemekteyiz. Bu mübarek ayda göletli parktaki açık alanda yaptığımız etkinliğe çok sayıda öğrenci, öğretmen ve vatandaşlar katıldı. Ayrıca bugün okulumuzda öğrencilerimize aşure ikram edeceğiz” dedi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler