1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Rektörlerden Gazze bildirisi
Rektörlerden Gazze bildirisi

Rektörlerden Gazze bildirisi

Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Saraç'ın da aralarında bulunduğu 110 rektör, kamuoyunda oldukça yankı bulan 11 dilde yayınlanan Gazze bildirisine imza attılar.

A+A-

Türkçe, Kürtçe, İngilizce, Arapça, Farsça, Almanca, İspanyolca, Rusça, Ermenice, Fransızca ve İtalyanca olmak üzere 11 dilde yayımlanan ortak bildiride, İsrail kınandı

Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç'ın da aralarında bulunduğu Türkiye üniversitelerinden 110 rektör, kamuoyunda oldukça yankı bulan 11 dilde yayınlanan Gazze bildirisine imza attılar.

Yayınlanan bildiride, “Gazze'de büyük bir insanlık dramı yaşanıyor. Bu katliama karşı bütün dünya kör ve sağır gibi davranıyor. İsrail yönetimi, muhakeme yeteneğini kaybetmiş ve namlunun hedefine çocukları koyarak zalimce saldırıyor. İslam dünyasının mübarek Ramazan ayında, Gazze'de, iftarlar bomba seslerinin eşliğinde keder, acı ve gözyaşları ile açılıyor. Maalesef, zalime ve zulme göz yuman herkes bu vahşetin paydaşı oluyor.

Bütün dünyanın, özellikle de İslam dünyasının, Müslüman kardeşlerimizi ve İslami değerlerimizi hedef alan İsrail yönetiminin eylemlerine karşı birlik, beraberlik ve dayanışma ruhu içerisinde ortak bir tavır ve duruş sergileme zorunluluğu bulunmaktadır. İsrail yönetimi, bu hain saldırılarla hiçbir sonuca ulaşamayacaktır. Ancak; insanlık bu zulme sessiz kaldıkça ve göz yumdukça, hayatını kaybeden çocukların hikayelerini daha çok dinleyecektir. Türkiye üniversiteleri rektörleri olarak; işgalci İsrail yönetiminin, 8 Temmuz 2014 tarihinde Gazze Şeridi'ne yönelik olarak başlatmış olduğu hava ve devamında kara saldırılarını şiddetle kınıyoruz.

Aralarında masum çocuk ve kadınların da bulunduğu 500′den fazla sivil Filistinlinin hayatını kaybettiği ve binlercesinin yaralandığı, uluslararası hukuka ve temel insan haklarına aykırı saldırıları nefretle telin ediyoruz. İşgalci İsrail yönetiminin bu saldırısı ilk değildir ve uluslararası hukukun açıkça bir kez daha ihlalidir. Başta Birleşmiş Milletler olmak üzere, ABD, AB ve Arap yönetimlerinin önemli bir kısmının bu süreçteki açık destekleri, İsrail'in daha da saldırganlaşmasının temel nedenidir. Uluslararası toplum, İsrail'in insanlık ve savaş suçu olan bu politikalarına göz yummaktadır.

Oysa bölgesel ve uluslararası aktörlerin; işgalci İsrail yönetimine karşı açık tavır alarak, sonuç odaklı baskı politikaları uygulamaları beklenmektedir. Ayrıca uluslararası nizamı koruma misyonu olan, ancak bu konuda başarısızlığı birçok kez teyit edilen Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin, bu saldırılardan dolayı İsrail'i kınayan ve yaptırımlar öngören bir kararı en kısa zamanda kabul etmesi ve uygulamaya koyması uluslararası kamuoyunca beklenmektedir. Birleşmiş Milletlerin; İsrail yönetimi aleyhine onlarca kararı olmasına rağmen, BM kararlarını uygulamayan İsrail Yönetimine hiçbir yaptırım uygulamaması ise son derece düşündürücüdür” denildi.

HABERE YORUM KAT