1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Rektör Saraç Ak Parti'nin hedefinde
Rektör Saraç Ak Parti'nin hedefinde

Rektör Saraç Ak Parti'nin hedefinde

'Paralel rektör' haberlerinden sonra 'Ayşegül Jale Saraç kimdir?' ve 'Ayşegül Jale Saraç cemaatçi midir? soruları gündemde.Ayşegül Jale Saraç evli mi, kocası kim? Ayşegül Jale Saraç hakkında detaylı bilgiler bu yazıda. (Ak Parti milletvekili Cuma İçten'in

A+A-

Ayşegül Jale Saraç kimdir? ve 'Ayşegül Jale Saraç cematçi mi?' soruları şu sıralar gündemde. Türkiye'nin ilk başörtülü rektörü olarak tanınan Diyarbakır Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç hakkında gündeme atılan bu ilginç iddiaların sahibi ise Ak Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten. Ayşegül Jale Saraç'ın kim olduğunu ve yaptıklarını sizler için derledik.

Ayşegül Jale Saraç kimdir? Ayşegül Jale Saraç evli mi?
Ayşegül Jale Saraç kimdir diye merak edenler için Türkiye'nin ilk başörtülü rektörü Prof. Dr. Ayşegül Saraç'ın biyografisini derledik. Ayşegül Jale Saraç 1959 yılında Diyarbakır'da doğmuştur. DÜ Tıp Fakültesi'nden dönem ikincisi olarak 1983 yılında mezun oldu. Aynı üniversitenin Tıp Fakültesi'nde 1988 yılında fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı olarak göreve başlayan Saraç, 1991'de doçent, 1997'de profesör olmuş, uluslararası ve ulusal dergilerde 100'den fazla makalesi, uluslararası ve ulusal kongrelerde 100'ün üzerinde bildirisi bulunmaktadır.

Ayşegül Jale Saraç, 2004 yılında İtalya'da düzenlenen Dünya Lazer Kongresi'nde ekipçe Dünya Birinciliği Kupası alarak Diyarbakır Valiliği tarafından Bilime Katkı Onur Ödülü ile ödüllendirilmiş, DÜ'de çeşitli kurul üyelikleri yapmaktadır. DÜ Tıp Fakültesinden mezun olan ve mezun olduğu üniversiteye rektör olarak atanan Prof. Dr. Saraç, üniversitenin ilk kadın rektörü olma unvanını da alan ve 1993 yılından bu yana Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Başkanlığı görevinü sürdüren Ayşegül Jale Saraç, 1 çocuk annesidir.
Ağustos 2008 yılında, DÜ rektörlük oylamasından 3. çıkmasına rağmen, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından rektörlüğe atanmıştır. Saraç, 22 Temmuz 2007 Türkiye genel seçimleri'nde Adalet ve Kalkınma Partisi'nden Diyarbakır milletvekili adayı olmuştur..

Ayşegül Jale Saraç cemaatçi mi?
Türkiye'nin ilk başörtülü rektörü Ayşegül Jale Saraç'ın Fethullah Gülen cemaatine mensup olduğu iddia edildi. İddianın sahibi ise AK Parti Diyarbakır milletvekili Cuma İçten. Cuma İçten Ayşegül Jale Saraç ile ilgili şu iddiayı ortaya attı: "Devletin verdiği ödenekler Dicle Üniversitesi tarafından nasıl ve nerelere kullanıldı? Devlet ihale yönetmeliklerine uyuldu mu, yoksa teklif ve davetiye usulü ilemi ihaleler yapıldı? Yapılan ihaleler hangi firmalara verildi? Bu firmaların sahipleri kimlerdir? Devletin üniversiteye tahsis ettiği araziler, gayrimenkuller hangi firmalara peşkeş çekildi? Bunlar hep aynı isimlere mi verildi? Rektör Jale hanım geldiğinden bu yana kaç kadro tahsis edildi? Tahsis edilen bu kadrolarda kaç tane haşhaşi vardır?."
Ayşegül Jale Saraç ve Cuma İçten hakkında yazılan yorumlar
Twitter'da birçok kişi Türkiye'nin ilk başörtülü rektörü Ayşegül Jale Saraç ve AK Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten hakkında yorumlarda bulundu. İşte o yorumlardan bazıları...

-Ey dindar kadınlar! Başınızı Allah rızası için değil, (haşa) AKP rızası için örtün. Yoksa başınıza başörtülü rektörün başına gelenler gelir
-Paralel rektör haberi,birçok gazetenin 1.sayfasında...Her yer paranoya her şey matrix!!!
-Dicle Ün.nin türbanlı Rektörünün marifetlerini D.Bakır AKP Mvkl.Cuma İçten 65 kalemde saymış. İyi de dostum aklın 65'incide mi başına geldi?
-Demek ki neymiş... Bunların derdi başörtüsü değilmiş... Bunların derdi partizanlıkmış....
-İşte bu ilginç ! İlk türbanlı rektöre AKP'nin Diyarbakır Milletvekili 'paralel yapı elemanı' dedi
-Adı:Ayşegül Jale Saraç.Dicle Üniversitesi Rektörü.AKP'den milletvekili aday adayı olmuş. Hanımefendi önceki gün türban takma kararını almış.
-Örtünen Dicle Üniversitesi Rektörü'nün eğilimi ne; "paralelci" mi acaba?
-Dicle Üniversitesi Rektörü A.Jale Saraç Hanımefendiyi başörtüsü kararından dolayı tebrik ediyorum.İnşallah hayırlara vesile olur.
-Tekrar söylüyorum Dicle Ü.Rektörünün paralel yapı üyesi olduğu görevden alınacağını duyunca örtündüğü iddiası kahredicidir.Hepimize hakarettir. (Kaynak: Star Gazetesi)

GÖREVE NASIL GELMİŞTİ: 

 

AK PARTİ MİLLETVEKİLLİĞİ ADAYLIĞI

3 SIRADAN REKTÖRLÜĞE

"KADIN REKTÖRÜN İNANILMAZ İNTİKAMI"

1 Temmuz 2009'da Vatan Gazetesi'nde yayınlanan o günkü haberin başlığı aynen şu şekildeydi.  "Kadın rektörün İnanılmaz İntikamı". Dicle Üniversitesi'nde 2008 Yılı Haziran ayında yapılan seçimleri 3. sırada tamamlamasına rağmen, aynı zamanda AKP'den Diyarbakır Milletvekil adayı da olan Prof.Dr.Ayşegül Jale Saraç o dönemde Cumhurbaşkanı tarafından seçilerek bu göreve atanmıştı.

O GÜNLERDE NELER YAŞANDI

İşte o haberden bazı alıntılar.

Rektör seçilince kadın rakibinin maaşını kestirdi:

Dicle Üniversitesi, yeni rektör Prof. Dr. Ayşegül Saraç'ın seçimde ondan çok oy alan kadın diyarbakir-bu-haberle-calkalaniyor-5996.jpgProfesör Naime Canoruç'tan aldığı intikamı konuşuyor. Rektör rakibesine 1 maaş kesme, 2 kınama cezası verdi, 11 de soruşturma açtı.

Diyarbakır Dicle Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ayşegül Jale Saraç, eski rektörün eşi ve rektörlük seçimlerinde en fazla oyu olarak birinci çıkan ve YÖK tarafından Cumhurbaşkanlığı'na gönderilen listeye alınmayan Prof.Dr. Naime Canoruç'u önce Biyokimya Ana Bilim Dalı Başkanlığı'ndan aldı, ardından hakkında 11 ayrı soruşturma açtı. İki kınama ve bir maaş kesme cezası alan Prof. Dr. Naime Canoruç'un avukatı Yılmaz Demiroğlu, müvekkili hakkında açılan soruşturmaların hiç bir hukuki gerekçesi olmadığını ileri sürdü. Avukat Demiroğlu, “Müvekilim sindirilmek ve üniversiteden uzaklaştırılmak isteniyor. Hukuki dayanakları olmayan gerekçelerle açılan soruşturmalara her gün bir yenisi ekleniyor” dedi.

YÖK listesinde yoktu

Dicle Üniversitesi'nde geçen yılın Haziran ayında yapılan rektörlük seçiminde eski rektör Prof.Dr. Fikri Canoruç'un eşi Bio Kimya Ana Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Naime Canoruç, 148 oy alarak adaylar arasında birinci oldu. Seçimlerde Prof.Dr. Fazıl Hüsnü Erdem 136, Fizik Tedavi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Ayşegül Jale Saraç 112 oy aldı.

YÖK, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e gönderdiği listeye en fazla oyu alan Prof.Dr. Canoruç'u almadı. Cumhurbaşkanı Gül, seçimlerde 22 Temmuz genel seçimlerinde AKP'den Diyarbakır milletvekili adayı olan Prof.Dr. Ayşegül Jale Saraç'ı rektör olarak atadı. Prof. Dr. Naime Canoruç'a soruşturma komisyonu tarafından eşinin rektör olduğu dönemlerdeki uçak biletlerinden de yola çıkılarak, hangi tarihte nereye gittiği, neden zamanında göreve başlamadığı, hastalığının uçağa binmesini gerektirmediği halde neden uçak bileti aldığı, başka göreve atanan sekreterine bunu neden zamanında tebliğ etmediği, il dışına neden izinsiz gittiği, izin belgelerinin neden 1 gün gecikmeli işleme verdiği yönünde sorular yönetildi.Prof. Dr. Canoruç, kendisine verilen 2 kınama ve 1 maaş kesme cezası ile ilgili İdare Mahkemesi'nde dava açtı.

HABERE YORUM KAT