1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Regaip kandili idrak edildi
Regaip kandili idrak edildi

Regaip kandili idrak edildi

Üç aylar olarak bilinen kameri aylardan ilki Recep ayının ilk Cuma gecesine denk gelen Regaib Gecesi İslam Dünyası'nda huşu ile idrak edildi.

A+A-

Af ve merhametin bol bol dağıtıldığı gece olarak bilinen Regaip kandili dolayısıyla Diyarbakır'da da camilere koşan mü'minler Regaip Gecesini namaz, dua ilahi ve salâvatlar ile ihya etti.

DİYARBAKIR-İslam Aleminde önemli gün ve geceler arasında yer alan Mübarek 3 ayların başlangıcı Regaip Kandili Peygamberler ve Sahabeler diyarı Diyarbakır'da çeşitli etkinliklerle huşu içinde idrak edildi.

UZAY VE SÖZ TV'DE CANLI

Uzay ve Söz Tv, Beşinci Harem-i Şerif olan tarihi Ulu Cami'de Mevlid-i Şerif okutarak, izleyicilerine canlı olarak ulaştırırken, şehrin diğer semtlerindeki camilerde düzenlenen programlara binlerce kişi katıldı. Ulu Cami'de namazdan önce vaaz programı düzenlendi.

MEVLİT OKUNDU, DUALAR EDİLDİ

Ulu Cami Baş İmamı Emin Mulayim'in Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda Kur'an-ı Kerim İlahi ve kasideler ile Mevlid-i Şerif okundu. Camiler vatandaşlarla dolup taşarken programlar kapsamında hayırseverler tarafından camiye gelenlere çeşitli ikramlarda bulunuldu. Camiye gelen müslümanlar, günahlarının affedilmesi ve dualarının kabul edilmesi için ellerini semaya kaldırdı. Kimi Kur'an-ı Kerim okurken, kimisi de bol bol namaz kılıp dua etti.

MÜBAREK AYLARIN HABERCİSİ

Hicri Takvime göre Recep, Şaban ve Ramazan aylarını barındıran üç aylarda, gündelik hayatın tek düzeliğinden çıkıp, bu dönemi sosyal barışın ve huzurun bir vesilesi sayarak, karşılıklı sevgi ve hoşgörüyle karşılayacakları, kendi inanç ve değerlerini yaşama ve yaşatmayı öğrenecek bir süreç olarak nitelendiriliyor.

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT