1. HABERLER

  2. RÖPORTAJLAR

  3. Recep BAYIK RÖPORTAJI
Recep BAYIK RÖPORTAJI

Recep BAYIK RÖPORTAJI

Bugün Recep Bayık Olmuşsam Bunu Diyarbakırspor a Borçluyum.

A+A-

Sayın Recep BAYIK Hoşgeldiniz, bize biraz  kendinizden bahsedermisiniz

DSİ personeli olup evli ve iki kız çocuğu babasıyım. Önce futbolculuk kariyerimle başlamak istiyorum. Futbola 1972 yılında Diyarbakırspor Genç takımında başladım sonra sırasıyla Batman Petrol Spor ve D.Bakır DSİ Sporda 2 yıl futbol oynadıktan sonra 1977 yılında Diyarbakırspor da profesyonel oldum. Diyarbakırspor'un o zamanki efsane kadrosu içinde çok güzel günler, şampiyonluklar yaşadım. 1981 yılında TokatSpor ile başlayan gurbet hayatım 1990 yılına kadar çeşitli 2 lig ve 3 lig takımlarında forma giydim bunlara birkaç örnek verecek olursak VEFA, SİMTEL, VANSPOR, KIZILTEPESPOR, TATVANSPOR v.s bu takımlarda başarılı sezonlar geçirdim ve faal futbol yaşantıma 1990 yılında veda ettim. Aslında bu benim içimde olan futbol aşkını bitirmemişti. Aynı yıl içinde Antrenörlük kursuna gittim. İlk çalıştırdığım takım Diyarbakır DSİ SPOR ile başladı. 2 yıllık DSİ spor maceramda takımımı Türkiye Şampiyonu yaparak başarılması güç bir rekora imza attım ve takımım 3. lige çıktı. Bu arada 1991 yılında A KURSU antrenörlük kurslarını bitirdim. 3 ligde DSİ Sporla 2 sezon çalıştıktan sonra 1994 & 1995 sezonunda Diyarbakırspor da yardımcı antrenörlük yapmaya başladım. Daha sonra çeşitli bölgenin 3. lig takımlarında teknik direktörlük yaptım. 1996 yılında Teknik Direktörlük kursunu başarıyla bitirdim. Daha sonra Diyarbakırspor da tekrar antrenörlük, Teknik sorumlu ve genel koordinatörlük görevlerinde bulundum. Kayapınar Belediyesporda 2 başarılı sezonundan sonra Mardinspor ve Diyarbakırsporda teknik direktörlük görevlerini üstlendim. Bu sezon iyi teklifler almama rağmen hiçbir takım ile anlaşmadım

SAYIN BAYIK DİYARBAKIRSPOR SEZON BAŞINDA ÇOK KÖTÜ GÜNLER GEÇİRDİ, BUNU HEPİMİZ ŞAHİT OLDUK AMA VALİLİĞİN TAKIMA SAHİP ÇIKMASI VE SONUNDA ADNAN ÖKTÜREN YÖNETİMİNİN SEÇİLMESİ İLE TAKIM RAHAT BİR NEFES ALDI. YENİ GELEN YÖNETİMDEN BEKLENTİLERİNİZ NELERDİR?

Sayın Adnan ÖKTÜREN ve yönetim kuruluna öncelikle başarılar diliyorum ateşten bir gömlek giydiler ellerini koca bir kayanın altına koydular. Çok zor bir görev bir o kadar da kutsal bir misyon üstlenmişlerdir. Benim görüşüm öncelikle takımın gerek tesisleşme, kurumsallaşma, sportif başarıya getirebilecek işler yapmalıdırlar. Zaten şuan ki yönetimde bu işleri yapabilecek kişiler mevcuttur. Takımın maddi açından zorlukların içinde olduğunu şüphesiz herkes biliyor. Bu kentte her bireyin bu takıma sahip çıkmasını gerek maddi gerek te manevi anlamda destek vermesi gerekir. Geçen yönetimlerden alınacak çok dersler vardır. Bazen paranın yanlış yerlere harcanması takımı ve kulübü yıpratabiliyor. Ben Sayın Adnan ÖKTÜREN'ebu konuda güveniyorum kendisi Diyarbakır'da Spordan anlayan ve bu konuda lobisi olan bir kişidir. Ben yeni gelen yönetime güveniyorum herkesinde sabırla bu yönetimi desteklemesini istiyorum.

SİZCE DİYARBAKIRSPORUN KURTULUŞ REÇETESİ NEDİR VEYA NE OLMALIDIR?

1967  Yılından itibaren Diyarbakırspor var. Sırasıyla 3 lig , 2 lig ve Süper Ligde çok güzel mücadeleler verdi ve halen Diyarbakırspor bir takım. Ama maalesef kulüp olamadık veya kulübün olmanın gereğini yerine getiremedik. Kulübün maddi açından kalıcı gelir kaynakları olması lazım. Aynı zamanda Alt yapısını oluşturan ve onu harekete geçirerek teknik ekipleri kurarak , futbolcu kadrolarını kurabilen mekanizmalara ihtiyacımız vardır. Yani yukarıda belirttiğim gibiTESİSLEŞME KURUMSALLAŞMA takımı kulüp yapmaya yeterlidir. Ben kulübümüzün kurtuluş reçetesini bunları söyleyebilirim.

DİYARBAKIRSPORUN BANK ASYA 1. LİGİNDEKİ DURUMUNU NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ?

Sezon başında Diyarbakırsporumuz çok istikrarlı bir ortam yakalamamasına rağmen Murat YİĞİTER le beraber ve diğer takımların puan kayıpları ile birlikte ilk 6 nın içinde buldu. Sezon ortasında gelen yeni yönetimin Mustafa UĞUR ile anlaşmasından sonra takımda biraz düşüş yaşandı beklide Mustafa UĞUR'un takımı iyi tanıyamamasındandır. Çünkü sezon ortasında geldi takıma. Ama son maçlarında takımımızın gözle görülür bir şekilde yükselişini de göz ardı etmemeliyiz. Özellikle son ESKİŞEHİRSPOR maçında alınan galibiyet alması takımın ilk 6 içinde bitirmesini daha kuvvetli hale getirdi ama unutulmaması bir şey var ki KARTALSPOR maçının mutlak kazanılması gerekmektedir aksi takdirde ESKİSEHİR maçında alınan galibiyetin bir anlamı kalmaz düşüncesindeyim. Bence Diyarbakırsporumuz sezonu ilk 6 içinde bitirerek taraftarının desteği ile PLAY OFF tan Süper LİGE çıkacaktır. Bunu hepimiz istiyoruz.

DİYARBAKIRSPORDA HİÇ UNUTAMADIĞINIZ BİR ANI VAR MI BUNLARI BİZİMLE PAYLAŞIRMISINIZ?

Hem futbolcu ve hem de antrenörlük hayatımda çok güzel ve acılı anılarım olmuştur. Ama elbette hiç unutmadığım geçen sezon Diyarbakırsporun başında teknik direktörlük yaparken deplasmanda ilk yarısı 2-0 olan Gazi Antep Büyük Şehir Belediye maçını unutamıyorum. Hatırlarsanız müsabakanın 2. yarısında Diyarbakırspor 3 gol atarak maçı galibiyetle bitirmişti. Bir de Deplasmanda oynanan Kasımpaşa'yı yendiğimiz 1-0 maçtı. Kısaca bunları söyleyebilirim.

DİYARBAKIRSPORDAN ALT YAPI VEYA TEKNİK DİREKTÖRLÜK İÇİN TEKLİF GELİRSE NELER DÜŞÜNÜRSÜNÜZ?

Ben bir Diyarbakırlı teknik direktörüm. Bugün Recep BAYIK olmuşsam bunu Diyarbakırspor'a borçluyum. Diyarbakırsporda teknik direktörlük benim için çok şey anlam ifade ediyor. Kulüpten gelecek olan bütün tekliflere ne zaman ve hangi şartlarlarda teklif gelse bile asla görevden kaçmam, pazarlık yapmam. Diyarbakırspor'da görev yapmak bana şeref ve onur verir.

Diyarbakır gerçek anlamda çok büyük bir futbolcu potansiyeli olmasına rağmen henüz onları işleyecek ve ortaya çıkaracak imkanlara sahip değiliz. Burhan EŞER'lerin, Abdullah ÇETİN'lerin, Barış ATAŞ'ların sayılarını artırabilmemiz için kriterlerini tamamlamış alt yapılara ve eğitimlerini üst seviyelere taşımış teknik elemanlara ihtiyacımız var. Yetenekli insan malzememiz bir hayli fazla. Bakınız naklen yayınlarda izliyoruz gerek Türkcell Süper Ligde gerekte Bank Asya 1. Liginde 61 numaralı formayı giyen bir çok hatta o numaralı formayı giymeden o takımlara hizmet eden bir çok futbolcu var. Bana söylermisiniz Burhan EŞER den başka Türkcell Süper Ligde 21 nolu formayı giyen Diyarbakırlı var mı ?Ama bu kısıtlı imkanlarda bile çok çalışarak bir yerlere gelmek yinede mümkün. Burhan EŞER bize çok iyi bir örnek teşkil ediyor. O zaman gençlere çok çalışmak gerekiyor.

DİYARBAKIRSPOR TARAFTARLARI HAKKINDA NELER DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

Yıllarını Diyarbakırspora futbolculuk ve teknik direktörlük yaparak adayan biri olarak şunları söyleyebilirim. Diyarbakırspor taraftarları her zaman saygı duyduğumu ifade etmek istiyorum. Türkiyenin en vefakar, en cefakar ve onurlu bir taraftar kitlesine sahibiz. Taraftarlarımız futbolu çok iyi analiz eden bir yapısı da mevcuttur. Türkiyede böyle bir kent sadece Diyarbakır ve Trabzondur. Diyarbakırspor taraftarı iyi motive olduğu bir maçta takımına maçı her zaman kazandırır düşüncesindeyim. Buna örnek verecek olursak yakın zamanda oynadığımız EskişehirSpor maçını örnek verebiliriz. Diyarbakırspor futbolcu kadrosu eksik olmasına rağmen taraftarın desteği ile maçı koparmasını bildi. Hatta o maçta takımının gücünü 2 ye hatta 3 e katladı diye biliriz. Taraftarlarımızın takımına destek vermesi gerekmektedir. Bu kent bizim Bu takım bizim başka bir Diyarbakırspor yoktur unutmayalım. Bu anlamda taraftar bir takım için çok önemlidir. Bir kulüp taraftarı ile vardır.

Öncelikle siteniz çok akıcı bir şeklide diyarbakırda olan haberleri aynı zamanda Diyarbakırsporla ilgili bütün anlık haberleri takip edebiliyoruz. Yazar kadrosunun geniş ve her düşünce ve kesimden yazarlarının olması çok güzel. Bu sitede emeği geçen başta www.Diyarinsesi.ORG yönetim kurulu başkanı Sayın Celal GÜNEY ve ekibinin şahsında herkese teşekkür ediyorum. Diyarbakıra yeni bir soluk kazandırdığınız için teşekkür ediyorum. Başarılarınız artarak devam etmesi en büyük dileğiyimdir.

Bu röportaj için Sayın Recep BAYIK ve Faruk ŞİMŞEK e sonsuz teşekkürlerimizi sunarız.