1. HABERLER

  2. RÖPORTAJLAR

  3. Recep Bayık ile harika bir hoş sohbet
Recep Bayık ile harika bir hoş sohbet

Recep Bayık ile harika bir hoş sohbet

Recep Bayık ile harika bir hoş sohbet

A+A-
Diyarbakır futbolunda büyük emekleri olan Bayık, Diyarbakırspor'da başlayan futbolculuk dönemi sonrası bir çok kulübü başarıdan başarıya koşturmuş, daha sonra bir kaç kez Diyarbakırspor'u çalıştırmıştı. 
 
Daha çok kulübün kötü gidişatlarında, nöbetçi teknik adam gibi göreve davet edildiğinde asla para konuşmayan, Diyarbakırsporda görev almayı her zaman onur olarak kabul etmişti. Diyarbakırspor'da  elde edilmesi büyük başarılara imza atarak taraftarların gönlünde İmparator lakabıyla anılmaya başlamıştı. Daha sonra bazı ayak oyunları sonucu çok iyi gitmesine rağmen zoraki de olsa görevi bırakmak zorunda kalmasını taraftarlar hiç bir zaman unutmamıştı.
 
Bu sezon BAL Ligi takımlarından Tatvan Gençlerbirliği Kulübünü çalıştıran Recep Bayık, geçtiğimiz hafta Ziraat Türkiye Kupası karşılaşmasında, BAL Ligindeki takımıyla, 2.Ligde yer alan güçlü Bozüyükspor'u 3-1 gibi farklı bir skorla eleyerek yine tarihi bir başarıya daha imza atmış oldu.
İmparator Recep hocaya, bu başarıları sonrası sorularımız oldu:
 
Neden Tatvan Gençlerbirliği?
R.BAYIK: Bu soruya cevap verebilmem için çok gerilere gitmemiz lazım. Bildiğiniz üzere antrenörlük yaşantım öncesi, uzun yıllar futbol yaşantım oldu.  Futbol oynadığım dönemlerde çok etkilendiğim 3 takım vardı.  Diyarbakırspor, Diyarbakır DSİspor ve Tatvanspor'du. Bu saydığım kulüplerin, benim üzerimde çok büyük emekleri vardır. Gençliğimde kafama koyduğum, "İleride bir gün teknik direktör olursam bu saydığım kulüplerde görev almak benim için onur ve gurur olur" diye hep kendime söz vermiştim. Bu kulüplere karşı futbol aşkım ve sevgimi her zaman yüreğimde taşıdım.
Çok şükür Allah bana bu düşündüklerimi yapmayı nasip etti. Buralarda çalıştığım dönemlerin neredeyse tümünde başarılara imza atmak bana nasip oldu.
 
    
 
Antrenörlük kararımı vermemde, Tatvan'da oynadığım son yıl Diyarbakırspor la oynadığımız jübile maçından sonra giden hocanın yerine takımı bir süreliğine çalıştır diyen o dönemim Tatvanspor yönetimidir. O sıra zarfında yaptığım güzel işler sonucu antrenörlük kurslarına başvurumu yaptım. 1991'de A diploması, 1996'da teknik direktörlük, 2013 yılı yani bu yıl UEFA PRO lisansımı aldım

.
Şöyle bir geçmişe göz attığımızda Diyarbakırspor ve Diyarbakır DSİ Spor'da çok başarılar ve şampiyonluklar yaşadım.Bugün sırada Tatvan vardı, şimdi de Tatvan Gençlerbirliği'nde başarılar kazanmaya geldim, bana bu yeri kazandıran antrenörlüğe karar verdiğim bir yerdeyim.
Tatvan 130 bin nüfusuyla Türkiye'de birçok şehirden daha büyük, Doğu'nun en güzide ilçelerinden biridir.
1985-1992 yılları arası 3. Lig'de oynamış ve düşmüş Türk futboluna Adnan, Fatih Badür, Mustafa, Murat Barut ve Besim gibi futbolcuları armağan etmiş adeta bir futbl kenti olan Tatvanspor o yıldan sonra kent 3. Lige hasret kalmış, daha sonra ortaya hırslı, çalışkan ve genç bir delikanlı olan bugünki başkanımız Muhsin Obalı çıkmış. Yine kendi gibi düşünen arkadaşları Ali İleri, Celal Yeşil, Muzaffer Güzeluçar, Burhan Özdemir, Hakan Ergenç gibi değerli iş adamlarından oluşan bir gurupla Tatvanspor'u ve Tatvan Gençlerbirliğini yukarılara taşımaya karar vermişler.

 
Takımımız henüz çok yeni bir ekip. Önce Bitlis ili amatör liginde şampiyon olup Bal ligine yükselmişler. Geçen yıl tüm sıkıntılara rağmen ligde başarılı olmuşlar, ne yazık ki ilk yılın deneyim ve tecrübesizliğinden hedefe ulaşamamışlar.
Recep Bayık ismi o zaman gündeme gelmiş ve büyük bir çoğunluk referansla buraya getirilmem için karar verilmiş. Bana teklif geldiğinde onur ve gurur duyduğumu, ancak hedefler konusunda örtüşme olması gerektiğini vurguladım. Hem hedeflerimiz, hem de yapılarımızın uyumluluğu uygun olunca nikah kararımızı verdik. Ve ben bugün o hedefler doğrultusundayım.
Sezona sıkıntılarla başladık. Transferde tespit ettiğimiz isimler hedef büyük olunca on liralık adamlar, elli-altmış hatta çok daha büyük rakamlar istediler. Yönetici arkadaşlarımız bu konularda geçen yıl çok sıkıntı yaşadıkları için sabırla ve mantıkla olaylara yaklaştık. Hem fiyatı, hem de kişiliği ve spor ahlakı olan bizimle ağlayacak, bizimle gülecek bir takım yaratmaya çalıştık.
Şimdi Allaha şükür çok iyi bir takım oluşturduk.
 
Tesis sorunumuz ayrı bir sıkıntıydı. Yatılı okuldu, tabıldot yemekti derken şimdi Tatvan'ın en güzel otellerinden Tatvan Park Otel'de konaklıyoruz. Hemen otelin bitişiğinde ki meşhur Şark lokantasında da yemek programlarımız yapmaktayız. 
 
Maddi konularda sayın başkanımız ve yönetim kurulu üzerlerine düşen sorumluluğu harfiyen yerine getirmekteler. Bundan sonra başarı için tabiî ki sıra bizde ve oyuncu kardeşlerimdeydi. Bizlerde iyi sonuçlar alarak önce yönetimimizi gittikleri her yerde göğüslerini gere gere işte bizim takımımız bu, sizde bu takıma sahip çıkın, desteğinizi esirgemeyin diyebilecek cesareti onlara vermemiz lazımdı.
Lige hazırlanırken önümüze Ziraat Türkiye Kupası maçı ön eleme turunda Dersimspor gibi güçlü bir takımla eşleştik. Hem kampımız devam ediyordu hem de transfere olan ihtiyacımız gittikçe artmaktaydı. Önce iç transfere sonra da dış transfere yöneldik. Aramıza çok iyi arkadaşları kattık. Transferi 0 hatayla kapattığımızı, hatta gerekirse 1-2 adam daha alma ihtiyacımızın olduğu da bir gerçektir.
Teknik ekibim de bulunan kader arkadaşlarım M. Ali Çetiner hoca ve kaleci antrenörüm Selahattin Ekinci ile tam bir uyum içindeyiz.

 
Bizim için çok şey ifade eden Tatvan kentinin gurur çocukları dediğim Kaptan Vedat Çoban ve Emrullah Akıntı takımın başında ve hep beraber bu takıma neyimiz varsa vermeye hazırız.Burada arkadaşlık, sevgi, saygı, takımdaşlık ve bir amaç etrafında bütünleştik.
Dersim ön eleme maçını 1-0 galip geçmemiz sayın Bitlis Valimizi, Tatvan Kaymakamımızı, Belediye Başkanımızı, Bitlis ve Tatvan Emniyet Müdürümüzü ve Tatvan halkını peşimize taktı. Bu başarının ardından Cizre deplasmanın da 2-1 galip gelerek 2. Tura çıktık. Bu arada lig maçlarımız başladı, şuana kadar Muş deplazmanından 1 puan çıkarttık. İlk iç saha maçımız da Mardinspor'u yendik. Son olarak ta geçtiğimiz hafta Ziraat Türkiye Kupası 2. Turunda 2. Ligin çok güçlü takımlarından Bozöyükspor'u 3-1 gibi net bir skorla devirmeyi başardık. Bu skorun ardından Tatvan da yer yerinden oynadı. Türkiye şuan da bizi konuşuyor, inanın bu takım yönetimiyle, sporcusuyla, taraftarıyla, atanmış ve seçilmişleriyle her şeye layıktır, ve ben burada olmaktan dolayı çok mutluyum.

 
Son olarak neler söylemek istesiniz?
Bizlere bu imkanı sunan sevgili Başkanımız Sayın Muhsin Obalı'nın şahsında bütün yönetici arkadaşlarıma ve özellikle Tatvan Kaymakamımız Sayın Murat Erkan ve Emniyet Müdürümüz  Hikmet Başer ile Belediye Başkanımız Sayın Abdullah Ok'a yürek dolusu teşekkür, saygı ve sevgilerimi sunuyorum.
 
Bana bu fırsatı tanıyıp böyle bir ropörtaj ve sohbet için Tatvanspor adına şahsım olarak başta Diyarınsesi ailesi, Sayın Celal Güney'in şahsında tüm ekibinize çok teşekkür ediyorum. Diyarbakır'a ve bölgeye özelikle futbol emekçilerine, desteğiniz için teşekkür ederim. Diyarınsesi hem Diyarbakır'da hem bölgede çok fazla takip edildiğini, bölgede ve hatta ülkenin birçok yerinde sesimizi duyurmak adına önemli işlere imza attığını söylemek lazım. Umut ediyorum birçok haberci kardeşimiz sizleri örnek alıp aynı başarılara kendilerinin de imza atmasını arzu ederim. Bu vesileyle Diyarbakır'a spor ve futbol camiasında ki tüm dostlarıma selam gönderiyorum. Allaha emanet olun.
Röportaj Celal GÜNEY

HABERE YORUM KAT