1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Ranya`dan gelen eğitimcilerden İpek`e ziyaret
Ranya`dan gelen eğitimcilerden İpek`e ziyaret

Ranya`dan gelen eğitimcilerden İpek`e ziyaret

Süleymaniye`nin Ranya ve Koye ilçelerinden gelen 50 kişilik eğitimci grubu Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Hafize İpek`i ziyaret etti.

A+A-

Türkiye'deki Kürtçe eğitime ilişkin bilgi almak ve deneyim paylaşamında bulunmak üzere Ranya ve Qalandız bölgesinden 50 öğretmen Diyarbakır'a geldi. Eğitim Sen, Bağlar Eğitim Destekevi, Mesut Yılmaz İlköğretim Okulu ve Dicle Üniversitesini ziyaret eden öğretmenler Kürtçe eğitimin uygulanma biçimleri üzerine inceleme yaptı. Büyükşehir Belediyesine gelen eğitimciler Başkanvekili Hafize İpek ile görüştü.

Konuklarını ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren İpek, kendisinin de öğretmen emeklisi olduğunu bildirdi. İpek, Büyükşehir Belediyesinin bir ilki gerçekleştirerek, Kürtçe eğitim veren kreş açtığını aktardı. Uzmanlık eğitimi almış öğretmenlerle yürüttükleri kreş için Kürdi Der ve Eğitim Sen'den destek alarak Morîstan adlı Kürtçe okul öncesi eğitim serisi olan dergi bastıklarını söyledi. Kürtçe eğitime veren kreşlerin arttırılması gerektiğini ifade eden İpek, kentler arası iletişimin ve deneyim paylaşımının bu konuda faydalı olacağını belirtti.

Ranya'dan gelen konuklar da Eğitim Sen'deki öğretmenlerle yaptıkları görüş alışverişi sonucuna Kürtçe eğitim veren öğretmen yetiştirilmesi konusunda gruplar halinde gidiş-gelişlerin yaşanmasına karar verdiklerini belirtti.

 

HABERE YORUM KAT