1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. “Rant değil, milli bir görev kabul edilmeli”
“Rant değil, milli bir görev kabul edilmeli”

“Rant değil, milli bir görev kabul edilmeli”

Önceki gün kuruluşunu gerçekleştiren Diyarbakır’da Kentsel Dönüşüm ve Şehircilik Derneği (DİKENT) Genel Başkanı Mehmet Ali Elbey, Kentsel dönüşüme değindi;

A+A-

Diyarbakır Kentsel Dönüşüm ve Şehircilik Derneği kuruldu. Dernek Kurucu Genel Başkanı Mehmet Ali Elbey, Kentsel dönüşümün rant elde etmek için değil, milli bir görev olarak kabul edilmesi gerektiğini söyledi.

Diyarbakır’da yaşanacak doğal afet gerçeğini göz ardı etmeden Kentsel Dönüşümün süratle yapılabilmesini sağlayacak bir altyapının, hem hukuksal, hem algısal şekilde oturtulması gerektiğine işaret eden Elbey, Diyarbakır’ın büyük bölümü ruhsatsız kaçak yapılar ve çarpık yapılaşmalardan oluştuğu için kentsel dönüşümü Diyarbakır için bir ‘olmazsa olmaz’ olarak gördüklerini söyledi.


Diyarbakır’da Kentsel Dönüşüm ve şehircilik derneği (DİKENT) kuruldu. Dernekte Diyarbakırlı işadamları, Özel ve kamu Banka müdürleri ve inşaat sektörü temsilcilerinin yer alıyor.
 
Kentsel Dönüşümde Yapılacak Çok İş Var


DİKENT Kurucu Genel Başkanı Mehmet Ali Elbey, Türkiye’de yapılacak projelerin ve Kentsel dönüşüm çalışmalarının şüphesiz tüm vatandaşlar için önemli bir husus olduğunu ifade ederek, “Şehirlerimizi çevreye uyumlu bir biçimde daha modern hale getirmek, insanımızın daha mutlu ve huzurlu yaşamasını temin etmek için önümüzdeki 20 yıl içerisinde Türkiye genelinde 6,5 milyon konut ve iş yerinin yenilenmesi planlanmaktadır. Ülkemizde ve özellikle Diyarbakır’da Kentsel Dönüşüm konusunda yapılacak çok işin olduğuna inanarak azimle, prensiplerimizden taviz vermeden çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

Sosyal sorumluk duygusu içerisinde böyle bir sektör içerisinde yer almaktan gurur duyuyor, dernek olarak halka hizmet odaklı çalışıyoruz. Önce insan felsefesi doğrultusunda yalnızca yaşam alanları inşa etmiyor, geleceğimizi ve dostluklarımızı da birlikte inşa ediyoruz” diye konuştu.
 
Kentsel Dönüşümün Başlaması Kaçınılmazdır


Diyarbakır’da gecekondulaşma, kaçak yapılaşma, kötü planlama ve çarpık yapılaşma nedeniyle kentsel dönüşümün başlamasının kaçınılmaz hale geldiğine işaret eden Elbey, kentsel dönüşümün asıl önemli ayağının ise “Afet riskli alanların dönüşümüne dair kanun olduğunu söyledi.
 
Kaçak Yapılar En Büyük Parsellerde Yer Alıyor


Elbey, Vasıfsız göç alıp, vasıflı göç veren Diyarbakır’ın genellikle vatandaşların kendi arsalarına yaptıkları ruhsatsız kaçak yapılarla bugünkü halini aldığına değinerek, şöyle dedi:


 “Birçok bölgede kentsel dönüşümdeki en önemli sorun kaçak yapı alanlarının çok küçük parsellerden oluşmasıdır. Ayrıca, birim alana düşen arsalarda çok sayıda hak sahibinin olması kentsel dönüşümün maliyetini yükseltmektedir. Kentsel dönüşüm projelerinin uygulanabilirliğindeki en önemli etkenlerin başında ekonomik ve sosyal yapı gelmektedir. Kentin ekonomik potansiyeli, satın alma gücü, proje açısından önem arz etmektedir. Sosyal yapı ise kentsel dönüşüme vatandaşın sahip çıkması, benimsemesi açısından önemlidir.


Kentsel dönüşümün başarıya ulaşması için ekonomik ve sosyal verilerin çok doğru analiz edilerek değerlendirilmesi şarttır.
 
Kentsel Dönüşümün Geleceği Doğru Planlanmalıdır


Kentsel dönüşümün geleceği de doğru planlanmalıdır. Zira kentsel dönüşüm süreci alınan yanlı kararlar ve bürokratik işlemlerin etkisiyle oldukça ağır ilerlemektedir. Ayrıca 6306 Sayılı Afet Riskli Alanların Dönüşümü ile ilgili kanunun Resmi gazetede yürürlüğe girmesinden bu yana geçen 3 yıllık süreçte yönetmelik değişiklikleri ve Anayasa Mahkemesi iptalleri çıkan yasa ve yönetmeliklerin yeterli olmadığını göstermektedir”
 
Diyarbakır İçin Kentsel Dönüşüm ‘Olmazsa Olmaz’dır


Diyarbakır’ın en etkin STK’larından birisi olan DİKENT olarak kentsel dönüşümün büyük bir titizlikle yürütülmesini önemsediklerini belirten Mehmet Ali Elbey, “Diyarbakır’ımızın büyük bölümü ruhsatsız kaçak yapılar ve çarpık yapılaşmalardan oluştuğu için kentsel dönüşümü Diyarbakır için bir ‘Olmazsa olmaz’ olarak görüyoruz.

Diyarbakır’ımızın kent potansiyelinin çok iyi değerlendirilerek örnek bir metropol kent olmasını arzuluyoruz. Buradan tüm kamu idarecilere, belediye başkanlarımıza bir ricamı iletmek istiyorum. Diyarbakır ekonomimizin gelişmesine katkıda bulunmak için lütfen, Diyarbakır kentsel dönüşüm programlarında yerel müteahhit ve yerel tedarikçi kullanalım” dedi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler