1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Ramazan’ın vazgeçilmezleri tezgâhlardaki yerini aldı
Ramazan’ın vazgeçilmezleri tezgâhlardaki yerini aldı

Ramazan’ın vazgeçilmezleri tezgâhlardaki yerini aldı

Ramazan ayında iftar ve sahur sofralarının vazgeçilmezi olan hurma, meyan kökü, Kara höbür (dut) tahin, pekmez ve helva tezgâhlardaki yerini aldı. Esnaf ise hazırlıklarını tamamladı.

A+A-

Rahmet ve bereket ayı olan 11 ayın sultanı Ramazan ayı alışverişi yapmak için çarşı pazar dolaşan Diyarbakırlılar ise, iftar ve sahur sofralarının vazgeçilmezi olan başta şerbet için meyan kökü olmak üzere hurma, dut, helva, kuru kaysı, tahin ve pekmeze rağbet gösteriyor.  Geçen yıla göre bazı ürünlerin fiyatları değişse de genel olarak fiyatların değişmediğini söyleyen esnaf, talepten memnun olduklarını ifade ettiler.
 
ALIŞVERİŞİ SUR ESNAFINDAN YAPIN
 
Geçtiğimiz yılı oldukça sıkıntılı geçiren ve aylar sonra işyerlerini açabilen bir çoğu borç batağına giren, kredilerini ödeyemeyen ancak buna rağmen direnen Sur esnafı da Ramazan hazırlıklarını tamamladı. Esnaf kent sakinlerinin Ramazan alışverişi için kendilerini tercih etmesini istiyor.
 
Yıllardır esnaflık yapan Mustafa Karabacak,  “Ramazan ayının vazgeçilmezleri olan hurma, kuru üzüm ve kaysı gibi birçok ürün hazırlıklarını yaptık. Hemen hemen tüm hazırlıklarımız bitme aşamasında. Ürünlerimizin hepsi hem taze hem de Ramazan’a özel indirimli olacak. Fiyatlar ise önceki senelerle aynıdır. Ramazan dolayısıyla zarar yapmayacağımız şekilde ürünlerimizin satışını yapıyoruz.” diye konuştu.
 
“RAMAZAN AYIN BEREKETİYLE MÜŞTERİLERİMİZİN TALEPLERİNİ BAZEN YETİŞTİREMİYORUZ”
 
Bağlar Sağlık Ocağı Sokağı esnafından Sezai Ay ise da şunları söyledi: “Ramazan'a bir hafta kala hazırlıklarımıza başladık. Tahin ve pekmeze çok rağbet olduğundan bu sene tahin çeşitlerimizi fazlalaştırdık. Ayrıca el yapımı açık helvaya rağbet olduğundan müşterilerimiz için hazır bulunduruyoruz. El değirmenin de öğütülmüş susam tahini ve Konya tahini bizde mevcuttur. Ürünlerin fiyatları önceki seneye göre fazla değişmemiş. Bu ürünlerle beraber pekmez, reçel, bal, tereyağı ve yöresel köy peyniri Ramazan ayında daha çok satılıyor.

Ramazanın vazgeçilmezleri arasında olan tahine, havalar sıcak olmasına rağmen rağbet var. Ramazan ayın bereketiyle müşterilerimizin taleplerini bazen yetiştiremiyoruz. Helva 15 TL, tahinin kilosu 12,5 TL ile 15 TL, yerli pekmezin kilosu 10 TL ile 12 TL ve yöresel köy peyniri kilosu ise 10 TL ile 20 TL arasıdır.” ifadelerini kullandı.
 
HURMA FİYATLARINDA ARTIŞ VAR
 
Özellikle iftarda tüketilen hurmalara rağbetin olduğunu fakat geçen seneye göre fiyatların değiştiği için hurma tezgâhını hâlâ kuramadıklarını söyleyen Adnan Sarı ise “Bu sene hurma fiyatlarında artış oldu. Hurma fiyatları geçen sene 5 TL ile 40 TL arası değişirken bu sene 8 TL ile 45 TL arası değişiyor. Hurma dışında özellikle iftar yemeğinin serinleticisi olan komposto için kuru üzüm ve kuru kaysılara da rağbet var. Kuru kayısının fiyatı 10 TL ila 20 TL arası iken kuru üzüm fiyatları ise 8 TL ila 10 TL arası değişiyor. Allah’a hamdolsun satışlardan ve müşterilerimizden memnunuz Ramazanın bereketiyle işler çok iyidir.” dedi.

Esnaflardan Mahmut Güzel de Ramazan hazırlıkları hakkında şunları söyledi: “Şu an hurma çeşitlerimiz geldi. Geçen sene gibi fiyatlarımız uygundur. Medine Hurması kilosu 27 TL, Kudüs hurması kilosu 35 TL'dir. Ayrıca Irak ve İran hurmaları 8-10 TL'dir. Ramazan’da hurmalardan sonra en çok tahin ve pekmeze rağbet var. Kayısı geçen seneye göre fiyatlarında çok düşüş oldu. Önceki sene kilosu 20-25 TL olan kaysı bu sene kilosu 15 TL'dir. Kuru üzüm çeşitlerimiz de 10 TL'dir. Allah'a çok şükür rağbet var. Talep var tabi talep artıkça fiyatlar yükseliyor. Sebebi de stoklar azaldıkça yeni mahsul çıkana kadar fiyatlar yükseliyor”
 
MEYAN KÖKÜ ŞERBETİ TEZGAHLARDA
 
Diyarbakır'da Ramazan sofralarının vazgeçilmezlerinden olan meyan kökü şerbeti de tezgahlardaki yerini aldı. Birçok hastalığa iyi geldiği belirtilen meyan kökü şerbetine Diyarbakırlılar oldukça ilgi gösterdiği görüldü. Meyan kökü şerbetinin hazımsızlığı giderdiğini belirten şerbet satıcıları, “Meyan kökü şerbeti mideye zarar vermez. Aksine mideyi rahatlatır. Şişkinliği önler, hazmı kolaylaştırır. Kan yapar. Tabi, aç karnına içilince bu etkileri gösterir. Fiyatlarımız da uygundur” dediler.
 
KARAHÖBÜR (DUT)
 
Bu yıl Ramazan ayında çıkmaya başlayan Diyarbakır’ın Karahöbür’ü (siyah dut) ise satılmaya başlandı. Özellikle iftar sofrasının en hafif meyvesi olarak tüketilen dut, bu yıl oldukça fazla olduğu belirtiliyor ve fiyat bakımından da oldukça cazip duruyor. 
 
(Şehmus Kızılaslan)

HABERE YORUM KAT