1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Ramazan'ın son Cuması
Ramazan'ın son Cuması

Ramazan'ın son Cuması

Diyanet İşleri Başkanlığı 2 Ağustos Cuma Namazı hutbesinde 'Ramazan'a Veda ve Kadir Gecesi' konusunu ele aldı.

A+A-

Rahmet ayı Ramazan'ın heyecanla karşılandığı, nadide hediyeleri ile misafir olduğuna işaret eden sözlerle başlayan hutbe, bereketli misafirin ayrılık haberi ile gönüllerin mahzun olduğu ancak yüreklere düşen ayrılık acısının Kadir Gecesi ile dindirilebileceği vurgulandı.

Diyarbakırlılar, Ramazan ayının son Cuma'sında camilere akın etti. Başta Ulu Camii ve Nebi Camii olmak üzere bütün camiler doldu taştı.

Camilerde yer bulamayan cami cemaati namazlarını cami avlusunda ve caddelere serdikleri seccadeler üzerinde kıldı. Sıcak havaya rağmen Cuma namazı için camilere akın eden vatandaşların yoğunluğundan dolayı bazı camilerde izdiham yaşandı.

'KADİR GECESİ'Nİ İBADETLE GEÇİRİN'

Vaizler ve imamlar, Ramazan'ın son Cuma'sında geride bırakmak üzere olduğumuz mübarek ayın faziletini anlatırken,yarın idrak edeceğimiz Kadir Gecesi'nin önemine dikkat çekildi. Kur'anı Kerim'in mübarek Ramazan ayının içindeki Kadir Gecesi'nde yer yüzüne nazil olduğunu ve peygamber efendimiz Hz. Muhammed'e ayetlerin bu gecede indirilmeye başlandığı ifade edilen vaaz ve hutbelerde,Müslümanlardan ;bin aydan daha hayırlı olan bu önemli geceyi ibadet yaparak geçirmeleri istendi. Kadir Gecesi ile ilgili ayet ve hadislerden örneklerin verildiği vaaz ve hutbelerden sonra Ramazan'ın son Cuma namazı kılındı.

KADİR GECESİ VE KUR'AN'IN KADRİ

"İnanarak ve sevabını Allah'tan umarak Kadir Gecesi'ni ihya edenin geçmiş günahları affolunur." Hadisi Şerifi'ne işaret eden hutbe, şöyle devam etti: "Bir kez daha hatırlayalım: Kadir Gecesi'ni, ancak Kur'an'ın kadrini, kıymetini bildiğimiz müddetçe ihyâ etmiş oluruz. Kur'an'ın hak, hakikat, ahlâk ve adalet ilkelerine sarıldığımız ölçüde bu gecede bir ömre bedel manevî gelişmeler yaşayabiliriz. Kur'an'ın barış ve esenlik mesajlarına değer verdiğimiz nispette Allah'ın meleklerinin, yeryüzüne esenlik getirmek üzere indiklerinin idrakine varabiliriz. 'Her geleni Hızır, her geceyi Kadir bil' şuuruyla hayatımızı sürdürdüğümüz müddetçe Kadir Gecesi'nden hakkıyla istifade edebiliriz. Bir kez daha idrak edelim: Bu gece, kaybettiklerimizi bulma gecesidir. Zihinleri ve gönülleri Yüce Kitabımız Kur'an-ı Kerim'e göre yeniden inşa etme, onun hayat veren soluklarıyla yeniden dirilme gecesidir. Bu gece imana, merhamete, adalete sarılma gecesidir. Kendimizi hesaba çekme ve darda olan kardeşlerimiz için gözyaşı dökme gecesidir."

İSLAM COĞRAFYASINDAKİ ŞİDDET VE CİNAYETLER

Ramazan ayı boyunca İslâm coğrafyasında kadın, çocuk, yaşlı demeden kardeşlere reva görülen zulüm, şiddet ve cinayetlerin üzüntüsünün yürekleri dağladığına yer verilen hutbe, "Bu hüzünle Ramazanımız buruk geçti. Kadir Gecesi'ni idrâk ederken, dünyanın neresinde olursa olsun açların, yoksulların, mahrumların, mağdurların, zayıf bırakılmışların, zulme uğramışların haklarına dikkat kesilmek, onların dertleriyle dertlenmek, acılarına ortak olmak, yaralarını sarmak hepimizin vazifesidir. Zalimlerin hak ve hukuk tanımayan, azgınlaşan ve şımaran iradelerine karşı tavır almak, kısacası insanlığın barış ve huzuru için hayrın anahtarı şerrin kilidi olmak, yeryüzündeki bütün Müslümanların sorumluluğudur. Bu vazife ve sorumluluk, bu gece yeryüzüne inen meleklere ve Cebrail Aleyhisselâm'a eşlik edecek maneviyata uygun bir kulluğa sahip olmak için de yerine getirilmesi gereken bir ödevdir." ifadeleriyle sona erdi.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT