1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Ramazan'da kavga ve kaza oranı arttı
Ramazan'da kavga ve kaza oranı arttı

Ramazan'da kavga ve kaza oranı arttı

Ramazan ayının bu yıl sıcak havalara denk gelmesi nedeniyle bir çoğu vatandaş sıcaklardan şikayetçi olurken, kent genelinde kavga ve kaza oranlarının da arttığı görüldü.

A+A-

Ramazan ayının bu yıl sıcak havalara denk gelmesi nedeniyle bir çoğu vatandaş sıcaklardan şikayetçi olurken, kent genelinde kavga ve kaza oranlarının da arttığı görüldü.

Mübarek Ramazan ayının bu yıl sıcak havalara denk gelmesi nedeniyle Diyarbakır'da kavga ve kaza oranları giderek arttı. Kavga ve kazaları sıcak havalara ve şeker düşmesine bağlayan Diyarbakır'daki Özel Güneydoğu Hastanesi Başhekimi Psikiyatri Uzmanı Dr. Ayhan Güler, vatandaşların çabuk sinirlenerek kavga olayının meydana geldiğini belirterek "Ramazanın özellikle bu yıl Ağustos sonu ve Eylül başına denk gelmesi hava sıcaklığının da mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi vatandaşları olumsuz yönde etkilemektedir. Sahur vakti ile iftar saati arasında da 14 saat gibi bir zaman farkı bulunmaktadır. Bu durum nedeniyle vatandaşlarımız aşırı gerilmekte özellikle şeker düşmesi nedeniyle öfke kontrolü zorlaşmakta, acelecilik, hızlı hareket etme, çabuk sinirlenme, çabuk öfkelenme gibi davranış bozuklukları görülmektedir. Ayrıca tansiyon yükselmeleri şeker yükselmeleri gibi bir takım olumsuz sonuçlar çıkmaktadır. Bu nedenle özellikle hasta olan vatandaşlarımızın doktorları ile görüşerek, şeker, yüksek tansiyon, kalp rahatsızlığı olan hastaların bu sıcak günlerde oruç tutmamaları bunun yerine dini vecibelerini yerine nasıl getireceklerini din adamlarından öğrenmeleri gerektiğini ifade etmek istiyorum, ayrıca özellikle sahur saatlerinde mutlaka yemek yenilmesi ve bol bol sıvı alınması gerekir. Gün içerisinde gerekmediği taktirde serin yerlerde bulunmaları vatandaşların hepsinin bir birine anlayışlı göstermeleri. Özellikle trafikte çok ciddi kazalara yol açılmakta, ibadet etmek amacıyla olumsuz sonuçlarla karşılaşmak istemiyorsak herkesi daha sakin olmaya, öfkesini kontrol etmeye ve çevresindeki insanları da daha anlayışlı olmaya davet ediyorum. Gerçekten bölgemizde trafik kazası ve kavgalar artmakta. Bölgemizin özelliğini de dikkate aldığımızda küçük bir kavganın bazen yıllarca sürebilecek bir kan davasına dönüşe bilme ihtimalini de göz önüne alarak vatandaşların sakin olmaya ve telaş etmemeye, kendimizi ilerde 10 yıl 20 yıl sürebilecek kavga ve problemlerin içine sokmamaya çalışalım diyorum" dedi.