1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Ramazanda hoşaf meyvelerine ilgi arttı
Ramazanda hoşaf meyvelerine ilgi arttı

Ramazanda hoşaf meyvelerine ilgi arttı

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte sıcak havalarda oruç tutanların su ihtiyacını karşılayan hoşaf için kuru meyvelere olan ilgi arttı.

A+A-

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte tezgahlarda hoşaf ve kompostoluk kuru meyvelere ilgi arttı. Erik, kayısı, kuru üzüm, vişne gibi meyvelerin su ile kaynatılmasıyla yapılan hoşaf, birçok hastalığa, yorgunluğa ve susuzluğa iyi gelmesi nedeniyle de tercih ediliyor.

Van'da ramazan ayında tezgahlarda yerini alan kuru meyvelerin satışını yapan esnaflar ise yoğun ilgiden memnun. Hoşaflık malzeme satan esnaf Emrah Yıldırım, her yıl olduğu gibi bu yıl da satışlarının yoğun olduğunu söyledi. Malatya kayısısı yerine Van'da yetişen kayısıların doğal olması nedeniyle daha çok satın alındığını söyledi. Ramazan ayının simge meyvelerinden biri olan hurmanın da çok satıldığını belirten Yıldırım, fiyatların ise uygun olduğunu söyleyerek kayısı ve kuru eriğin kilosunun 10 liradan başladığını belirtti.
 
Vitamin deposu hoşaf


Hem lezzeti hem de faydaları bakımından sahurların vazgeçilmezi olan hoşaf, insan vücudunun su ihtiyacını karşılamasıyla biliniyor. Böbreklerin düzenli çalışmasını sağlayan hoşaf içerisindeki meyveler bakımından da vitamin deposudur. Hoşaf, sıcak havalarda oruç tutanlar için ramazanın vazgeçilmezi olmaya devam ediyor.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler