1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Ramazan'da gıda ihlaline önlem
Ramazan'da gıda ihlaline önlem

Ramazan'da gıda ihlaline önlem

Zabıta Koordinasyon Kurulu Ramazan ayı boyunca halk sağlığını korumak amacıyla bir dizi çalışma yürütüyor. Açıktan gıda satışının önüne geçilmesi için Tarım İl Müdürlüğü ile ilçe belediyeleri tarafından ortak ekipler kuruldu

A+A-

Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri zabıta ekipleri tarafından oluşturulan Zabıta Koordinasyon Kurulu; Tarım İl Müdürlüğü Kontrol Şube Müdürü ve tüm belediye temsilcilerinin katılımıyla Ramazan ayına yönelik alınacak tedbirlere ilişkin toplantı yaptı. Toplantı sonucunda alınan kararlara göre; halk sağlığını korumak amacıyla bir dizi çalışma yürütülecek. Açıktan gıda satışının önüne geçilmesi için Tarım İl Müdürlüğü ile ilçe belediyeleri tarafından ortak ekipler kurulacak. Bu ekipler özellikle belirlenen ana arterlerde tüm gıda üreten ve tüketen işyerlerinde hijyen koşullarının yaratılması için denetimden geçirilecek, söz konusu ana arterlerde açıkta çiğköfte ve tatlı satışına izin verilmeyecek.

Zabıta Koordinasyon Kurulu’nun almış olduğu kararla; Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı ekipleri sürekli yapmış olduğu gıda denetimlerini Ramazan ayı nedeniyle sıklaştıracak. Ekipler, raf ömrünü tamamlamış ve miadını doldurmuş gıda ürünlerine yönelik kent genelinde Toptancılar Sitesi, market ve süpermarketlerde denetimlerine devam edecek.

Karar gereği; Büyükşehir ve Sur zabıta ekiplerince Gazi ve Melikahmet Caddesi’ndeki kaldırım işgallerine yönelik başlatılan uygulamaların sonuç alıncaya kadar sürdürülecek. Ramazan ayında kurulan çadırlarda da Büyükşehir ve ilçe belediye zabıtaları işbölümü yaparak herhangi bir olumsuzluğa mahal verilmemesi için çalışma yürütecek.