1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Ramazan ayında sağlıklı beslenme
Ramazan ayında sağlıklı beslenme

Ramazan ayında sağlıklı beslenme

Diyarbakır İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Sait AVAR tarafından Ramazan ayında sağlıklı beslenme konulu bir yazılı açıklama yapıldı.

A+A-

İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Sait AVAR, önerilere dikkat edilmesi gerektiğini, kronik hastalığı olan kişilerin ise oruç tutmadan önce mutlaka ilgili uzman hekime danışması gerektiğini belirtti.

Toplumsal hayatımızda önemli bir yer teşkil eden Ramazan ayında, dini bir vecibeyi yerine getirmek için oruç tutulmakta ve bununla birlikte bireylerin günlük beslenme alışkanlıklarında birtakım değişiklikler olmaktadır. Ramazan ayında yapılan en önemli değişiklik, beslenme düzeninin iki öğüne indirilmesi ve aşırı yağlı–şekerli gıdaların fazla miktarda tüketilmesidir. Özellikle içinde bulunduğumuz Temmuz sıcaklarına denk gelen mübarek Ramazan ayında daha itinalı ve beden sağlığına uygun bir beslenme davranışı gerçekleştirilmelidir.

Yeterli ve dengeli beslenmenin Ramazan ayında da sürdürülebilmesi için, iftarla sahur arasında üç öğünü tamamlamak ve sahurda mutlaka hafif ama doyurucu gıdalarla beslenmek gerekiyor. Sahurda sadece su içerek niyetlenmenin gün içinde aşırı halsizliklere yol açacağı unutulmamalıdır. Çünkü bu beslenme tarzı, açlık kan şekerinin daha erken saatlerde düşmesine ve buna bağlı olarak bazı rahatsızlıklara neden olabilmektedir.

Birlik, beraberlik ve dayanışma duygularının en üst seviyede yaşandığı Ramazan ayında, bol çeşitli iftar sofralarının hazırlanması bir gelenek haline gelmiştir. Ancak, sofralarımızı donatan bu çok çeşitli yiyeceklerin önemli bir kısmının çöpe gittiğine dikkat çekmek lazım. Ramazan ayı, öğün sayısının yarıya indirilip, yemek miktarının iki katına çıkarıldığı, diğer aylardan daha fazla yemek israf edilen bir ay olmamalıdır. Sahurda, ertesi gün aç kalacağım korkusuyla hep yiyebileceğimizden fazlasını ister, iftarda ise karnımız aç olduğundan ne yesek yetmezmiş gibi düşünüp fazla yemek hazırlarız. Yemek sonrasında da yemeklerin neredeyse yarısı çöpe gider. İsraf, Ramazan ruhuna aykırı olduğundan yiyebileceğimiz kadar yemek hazırlamaya ve tabağa yenilebilecek kadar yemek almaya dikkat etmeliyiz.

İl Sağlık Müdürlüğü olarak biz de halkımızın sağlıklı bir Ramazan geçirebilmesi, bu konuda bilinç ve farkındalık düzeyini arttırabilmek amacıyla ilimizde bulunan Diyarbakır Eğitim Ve Araştırma Hastanesi, Çocuk Hastalıkları Hastanesi, Kadın Doğum Ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi, Nebi Cami ve Ulu Cami' de standlar kurduk. Standlarda Ramazan ayında hem oruç tutup hem sağlıklı kalmak için hazırlanan broşürleri halkımıza dağıttık.

Sıcak Yaz Günlerine Denk Gelen Ramazan Ayında Sağlıklı Beslenme Önerileri:

-Hava sıcaklığı nedeniyle kaybolan su ve mineral kaybını yerine koyabilmek amacıyla iftar ve sahur aralarında en az 2- 3 litre sıvı alımına özen gösterilmelidir.

-Sahurda peynir, süt, yumurta, domates, salatalık, yeşil sebzeler ve tercihen tam buğday ekmeğinden oluşan hafif bir kahvaltı ya da çorba ve zeytinyağlı yemeklerden oluşan bir öğün tercih etmek, gün içinde daha uzun süre tok kalmamızı sağlar.

-İftara su, hurma, zeytin ya da çorba gibi hafif yiyeceklerle başlanılması ve 10-15 dakika ara verdikten sonra diğer yemeklerle devam edilmesi uygundur. Ramazan ayında özellikle ızgara, haşlama veya fırında pişirme yöntemleri tercih edilmelidir. Ayrıca kan şekerini dengeli bir biçimde yükselten posa miktarı fazla kepekli besinler (bulgur pilavı, tam buğday ekmeği gibi) tüketmekte fayda var.

-Tek seferde büyük porsiyonlar yerine birer saat ara ile küçük porsiyonlar halinde beslenmek de önemli noktalar arasında. Çünkü insan beyni, doyma emrini yemek yedikten 15-20 dakika sonra verir. Çok hızlı ve iyice çiğnenmeden yenen yemek; bu süre zarfında fazla miktarda besin tüketimine neden olacağından; ilerleyen günlerde kilo alımına zemin hazırlar.

-Yağlı şerbetli hamurlu tatlılar yerine sütlü tatlılar, meyve tatlıları veya dondurma tercih edilmelidir.

-İftar yemeğinden sonra kısa mesafeli hafif tempolu yürüyüşler yapmak, hem sindirime yardımcı olması açısından hem de kilo kontrolü açısından son derece faydalıdır.

-Beslenme düzenindeki değişiklikler nedeni ile oluşabilecek kabızlığı önlemek için yemeklerde lif oranı yüksek gıdalar (sebzeler, kuru baklagiller, kepekli tahıllar gibi) ve ara öğünlerde de taze ve kuru meyveler, ceviz, fındık, badem gibi kuruyemişler tercih edilmelidir.

HABERE YORUM KAT